Zpravodajství

WikiLeaks: Dalších 15 tisíc dokumentů o Afghánistánu zveřejníme za pár týdnů

WikiLeaks: Dalších 15 tisíc dokumentů o Afghánistánu zveřejníme za pár týdnů
Zdroj: Oficiální zdroj

Zakladatel internetového serveru WikiLeaks Julian Assange dnes oznámil, že zbývajících 15.000 tajných dokumentů o vojenských akcích v Afghánistánu zveřejní do několika týdnů.

Julian Assange vystavil více než 90.000 dokumentů už na konci července. Za zveřejnění tajných informací na webu ho tvrdě kritizovaly Spojené státy.

"Jsme téměř na půli cesty, tedy za několik týdnů," řekl Assange na tiskové konferenci ve Stockholmu.

ČTĚTE TAKÉ:

Po kritice Pentagonu, aby z bezpečnostních důvodů s publikací dokumentů přestal, Assange ujistil, že jeho specializovaný server přistupuje ke zveřejňování s obezřetností a dokumenty studuje "řádek po řádku". "Zveřejněny budou všechny dokumenty, ale budou prezentovány tak, aby chránily jména nevinných, jimž hrozí vážné nebezpečí," prohlásil Assange.

PSALI JSME:

Assange již dříve řekl, že zveřejněná data byla nejdříve pročtena, jména případných informátorů vyhledána a soubory s nimi vymazány.

Server WikiLeaks publikoval na konci července přes 90.000 tajných dokumentů o spojeneckých operacích v Afghánistánu z období mezi lednem 2004 a prosincem 2009. Zdroj dokumentů zatím není znám, ale američtí vyšetřovatelé podezírají Bradleyho Manninga, armádního zpravodajského odborníka, který je již obviněn z šíření jiných tajných dokumentů na internetu.

Americký ministr obrany Robert Gates a šéf amerického sboru náčelníků štábů Mike Mullen označili červencový únik za ohrožení životů afghánských informátorů i jiných osob, které podstoupily značné riziko při pomoci silám USA a NATO. Před stejným rizikem varoval i Bílý dům. Podle mluvčího Bílého domu Roberta Gibbse afghánské hnutí Taliban oznámilo, že prohledá zveřejněné dokumenty a najde v nich jména lidí, kteří spolupracovali se zahraničními vojáky.

tn.cz / Mediafax

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz