Zpravodajství

Lidé se dozví, kdo šidí benzin a naftu

Stát lidem od Nového roku prozradí, kdo prodává nekvalitní benzin a naftu. Česká obchodní inspekce by totiž měla mít povinnost zveřejňovat nepoctivé pumpaře, informují o tom středeční Hospodářské noviny.

Nový zákon o pohonných hmotách by tak donutil nepoctivé pumpaře vzdát se praxe, kdy prodávají benzín se špatným složením nebo jakostí. Poškozují tím nejen poctivé obchodníky, ale i motory automobilů.

Sama inspekce se zveřejňování nepoctivců bránila. "Zveřejnit zjištěná pochybení nám brání zákony, jako je ten o ochraně osobních údajů," hájí dosavadní postup inspekce její vedoucí Jana Příhodová. A ministerstvo průmyslu s tím souhasilo. To se brzy změní.

ČTĚTE TAKÉ:

Kvalita benzínu je horší než jakost nafty

Ministerstvo přichystalo novelu zákona o pohonných hmotách. Podle něj by měla ČOI povinnost zveřejňovat pumpy se zjištěným závažným nedostatkem kvality benzinu nebo nafty. Pumpy by musely uvádět, jestli palivo obsahuje biosložku a v jakém poměru. Řidič by měl podle tohoto zákona možnost zjistit si, zda je pumpa zákonem řádně evidována.

Jak pumpy podvádějí?

Nepoctiví pumpaři, proti kterým je tento zákon namířen, si prodejem pančovaného benzinu či nafty vydělají stovky milionů. Do nafty například přimíchávají nezdaněný bezsirnatý olej, čímž podvodník ušetří na jednom litru až deset korun.

mra, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz