Zpravodajství

Kalousek vrací úder. Proklepne si Vondru

Kalousek vrací úder. Proklepne si Vondru
Zdroj: Mediafax

Ministr financí Miroslav Kalousek poslal hloubkovou kontrolu na Úřad vlády. Kontroloři mají podle informací Hospodářských novin jednoznačné zadání: zaměřit se na výdaje, které souvisely s českým předsednictvím Evropské unii, píše deník ve středečním vydání.

Kontrola má zjistit, zda sekce, kterou vedl tehdejší vicepremiér a dnešní ministr obrany Alexandr Vondra, zbytečně nevyhazovala peníze z miliardového rozpočtu určeného předsednictví. To, že prověrka cílí na Vondru, není náhoda.

Současný ministr obrany má totiž s Kalouskem velké spory. Začaly tím, když Vondra řekl, že chce zakázat armádní nákupy přes prostředníky. Právě na takových obchodech v minulosti vydělávala společnost Omnipol, za kterou stojí Kalouskův blízký přítel Richard Háva, uvádí Hospodářské noviny.

V posledních týdnech začal Vondrův resort zveřejňovat informace o zbrojních zakázkách a příjmech Omnipolu, které předchozí vedení tajilo. "Časová shoda s tím, kdy jsem začal prověřovat zakázky na ministerstvu obrany, je pozoruhodná,“ řekl Hospodářským novinám Alexandr Vondra. Kalousek totiž rozhodnutí o kontrole podepsal 1. září. Tentýž den Vondra zadal na obraně audit obchodů, které byly v minulosti uzavřeny přes prostředníky.

Kalousek mluví o paranoie

"Jde o standardní kontrolu celého úřadu. Nevím, jak se generuje, co a kdy se zrovna půjde kontrolovat,“ tvrdí Kalousek. "Jestli v tom někdo hledá nějakou senzaci, tak je to důkaz toho, že má paranoiu. Jestli takhle někdo přemýšlí, tak mě to děsí,“ odmítá ministr financí, že by šlo o útok na Vondru. Indicií, že prověrka skutečně míří proti Vondrovi, je však dost. Kontrola se zaměřuje jen na roky 2007 až 2009. Přesně v té době byl Vondra vicepremiérem pro evropské záležitosti.

Navíc, podle zdrojů Hospodářských novin chtěli úředníci vyrazit na kontrolu už dlouho. Svolení dostali až teď.

Zajímavé je i to, že prověrku dělá odbor rozpočtu, který spadá pod náměstka Martina Bartáka. Tedy pod muže, který o obchodech na obraně roky rozhodoval coby první náměstek a pak i ministr. Bez ohledu na motivaci kontroly je velmi pravděpodobné, že inspekce na úřadu nesrovnalosti najde.

Půjde především o nápadně nevýhodné nákupy a smlouvy s dodavateli.

Podobná finanční kontrola před lety odhalila velká plýtvání bývalého ministra spravedlnosti Pavla Němce.

tn.cz / Mediafax
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz