Zpravodajství

Zloději vykrádají hroby básníků. Po Demlovi vyrabovali i hrob Otokara Březiny

Zloděje na Vysočině zřejmě zaujala poezie. Vykrádají tu hroby světoznámých básníků.

Je to sotva pár dní, co zloději v Tasově na hranicích Třebíčska a Žďárska vyrabovali hrob významného českého surrealistického básníka Jakuba Demla.

"Odnesli si odsud měděný náhrobek a dvě metrové měděné vázy. Podle mě možná ani nevěděli, jaký hrob vykrádají," řekl tehdy prasynovec Jakuba Demla Antonín Vrba, který se o místo posledního odpočinku svého prastrýce stará.

VYSÍLALI JSME TAKÉ:

Reportáž o krádeži náhrobku Jakuba Demla

Jenže se možná mýlil. V minulých dnech totiž lupiči udeřili znovu. Na mušku si tentokrát vzali hrob Demlova blízkého přítele Otokara Březiny v třicet kilometrů vzdálených Jaroměřicích nad Rokytnou.

I policie už prověřuje, zda mají obě krádeže souvislost. "Prošetřujeme i variantu, zda oba případy souvisejí," potvrdila mluvčí třebíčských policistů Marcela Lavická.

Zmizel bronzový věnec za padesát tisíc
Z Březinova hrobu se ztratil bronzový věnec od významného pražského sochaře Františka Bílka. "Jeho hodnotu odhadujeme na padesát tisíc, ale to je jen cena věnce. Umělecká hodnota je nevyčíslitelná," říká předseda Společnosti Otokara Březiny Jiří Höffer. Právě společnost se stará o básníkův hrob a v Jaroměřicích spravuje i Březinovo muzeum.

"Je to hanebnost a já jen doufám, že věnec neskončil někde ve sběrně," dodává Höffer. Na hrobě byly původně věnce dva a podle Höffera se je zloději pokusili ukrást oba. "Když jsme na krádež přišli, byl z úchytu uvolněný i druhý věnec, ale zřejmě zloděje něco vyrušilo a nestihli jej odnést," domnívá se Höffer.

Vraťte, co jste ukradli...
I podle něj je možné, že šlo o krádež na objednávku. "Nasvědčuje tomu fakt, že nedávno podobně okradli i hrob Jakuba Demla. Podobné artefakty mají na sběratelském trhu nedozírnou hodnotu," tuší předseda Spolku.

Přesto zloděje nebo případné nálezce prosí, aby ztracený věnec vrátili. "Jde o originální dílo Františka Bílka, které patří k památce Otokara Březiny. Jsme ochotni uhradit i náklady spojené s vrácením," vzkazuje Höffer.

Otokar Březina

Zdroj: Oficiální zdroj

Básník Otokar Březina se narodil jako Václav Jebavý  13. září 1868 v Počátkách. Většinu svého života strávil na rodné Vysočině, přesto se dokázal zařadit mezi nejvýznamnější české básníky všech dob. Celkem osmkrát byl navržen na Nobelovu cenu za literaturu, nakonec se jí ale nikdy nedočkal. Mezi jeho vrcholná díla patří básnické sbírky Tajemné dálky, Větry od pólů, Svítání na západě či Ruce. Zemřel 25. března 1929 v Jaroměřicích nad Rokytnou, kde je rovněž pochován.

Dušan Vrbecký
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Autobus v Keni strhl silný proud, utonulo přes 20 lidí

Více než 20 lidí se v sobotu utopilo při nehodě autobusu v Keni asi 200 kilometrů východně od hlavního města Nairobi. Jeho řidič se snažil přejet rozvodněnou řeku přes zatopený most, ale byl stržen silným proudem a převrátil se na bok. Autobus převážel členy katolického pěveckého sboru z východokeňského města Mwingi na obřad v okrese Kitui.

Krátká zpráva

V Rakousku demonstrovali odpůrci protiepidemických opatření

V sobotu demonstrovali v Rakousku odpůrci protiepidemických opatření. Ve Vídni se jich sešlo přes 40 tisíc. V zemi aktuálně platí tvrdý lockdown.

Píše se na Deník.cz