Za co lyžujete v Alpách či Dolomitech týden, můžete nyní na Slovensku po celou sezonu.
S jedním skipasem tak máte k dispozici sjezdovky i freeride zóny na Chopku, v Jasné Nízké Tatry, zábavu v Donovalech, či nejdelší (šestikilometrovou) sjezdovku v zemi v Tatranské Lomnici.
Vraťme se na začátek toho velkého lyžařského kolotoče, kolem kterého se letos budou točit zimní radovánky na Slovensku. Velká tatranská lyžařská pětka nabízí vlastně tři typy skipasů, se kterými se můžete prohánět po neuvěřitelných 83 kilometrech sjezdovek: na 10 dnů, na 15 dnů a na celou sezonu. „Ovšem ani ty první dva nemusíte vyčerpat najednou. Můžete si pobyty naplánovat třeba po jednom dni nebo po víkendech,” upřesňuje Klára Badinková ze Slovenské agentury pro cestovní ruch.
Lyžování na Slovensku se Slovakia Super Skipas pořídíte online na www.skipass.jasna.sk, nebo přímo v střediscích.
A ceny? V proprodeji do 23.12.2010 vyjde dospělého na 200 EUR, dítě na 140 EUR, 15denní na 230 a 160 EUR, celosezonní pak na 290 a 200 EUR. Více o lyžovaní v střediscích Jasná Nízke Tatry, Vysoké Tatry - Tatranská Lomnica, Starý Smokovec, Štrbské pleso a taky o Donovalech a Veľké Rači na: www.superskipas.sk
Než se pustíme do novinek na slovenských svazích, podělíme se s vámi ještě o jednu technickou novinku právě z PARK SNOW: díky novému turniketovému systému SKIDATA 370 a propojení všech pěti středisek zjistíte, kolik jste za daný den zdolali výškových metrů, kolik jste najezdili kilometrů, na kolika vlecích, lanovkách se svezli apod. A jak na to? Zaregistrujte se na www.skiline.cc a pak už se jen (doufáme) budete kochat svými lyžařskými úspěchy. Více informací
na www.slovakia.travel
1. pro nespoutané
PARK SNOW Donovaly je podle výsledků ankety na iportálech www.boardlife.sk a www.freeskier.sk nejlepším slovenským střediskem pro tuhle skupinu lyřařů. Kromě skvěle udržovaných sjezdovek tady najdete i bobovou dráhu, bezplatnou umělou ledovou plochu, Riders park – snowpark, dětský PATTY SKI Funpark s animačním programem, sáňkařskou dráhu s vlekem, snowparagliding, psí a koňské zápřahy a letošní novinkou bude tzv. CHILLOUT ZÓNA s hudbou (www.riderspark.sk).
2. Pro hravé
Středisko PARK SNOW Štrbské Pleso ve Vysokých Tatrách se zase pyšní svým dětským MILKA funparkem, snowparkem K2, snowtubingem, snowraftingem, sněžnou koulí, zábavnými animacemi na svahu a ještě před Vánocemi budou moct všichni jeho návštěvníci obdivovat jedinečnou restauraci Slalom Club přímo pod svahem Interski. Uvnitř v komfortních boxech a na velké terase si může posedět nad delikatesami (včetně vegetariánských a dětských) až 200 hostů. Lyžaře ale bude spíše zajímat, že v lokalitě Furkota vyrostla vedle 1130 m dlouhé sjezdovky 6sedačková lanová dráha, která za hodinu přepraví až 1200 osob a nový systém zasněžování prodlouží sezonu na Solisku až do pozdního jara.
3. Pro romantiky
Pojďme až na vrcholky hor – lépe řečeno pod druhý nejvyšší štít Vysokých Tater, kde je středisko Tatranská Lomnica (více na www.vt.sk). Kabinková a sedačkové lanovky (ta zbrusu nová šestisedačková bude mít zaklapovací štít oranžové barvy, vyhřívaná sedadla a větruodolnější systém) přepraví do výšky kolem 2000 metrů více než 13 tisíc osob za hodinu. Moderní zasněžovací systém poskytuje garanci sněhu minimálně 5 měsíců v roce a milovníci netradiční zimní zábavy si ji tady užijí na poněkud podivně znějící atrakci skifox (to je taková lyžařská rikša, protože se sáňkuje na jedné lyži) a snowscoot (něco na způsob snowboardové koloběžky). Zásadní novinkou je tady však doplnění zasněžování o úsek nad Čučoriedkami. Díky tomu tady garantují lyžovačku na téměř 30 hektarech tratí ze Skalnatého plesa přes Čučoriedky až dolů do Tatranské Lomnice. Zároveň je v úseku pod Skalnatým plesem rozšířen terénní profil, což ocení hlavně středně dobří lyžaři, kteří vyhledávají červené typy sjezdovek. Úsek pod Čučoriedkami je vhodný hlavně pro rodiny s dětmi, či slabší lyžaře.
Rodiče tady navíc ocení, že přímo z apres ski baru uvidí na svoje ratolesti lyžující na široké modré sjezdovce. Pro ty zdatnější je tu pak nezapomenutelná lyžovačka až do května na Lomnickém sedle – na nejvýše položené a nejstrmější sjezdovce na Slovensku. Prvotřídní šestikilometrová trať z Lomnického sedla do Tatranské Lomnice je zárukou skvělého zážitku a ještě ji podtrhne převýšení, které zdoláte: až 1300 výškových metrů! Díky spolupráci je možné lyžovat na jeden skipas nejen v Lomnici, ale v celých Vysokých Tatrách – na Štrbském plese i Starém Smokovci, kde mají i atraktivní dráhu pro denní či noční sáňkování.
4. Pro sportovce i pohodové rodiče
Jasná v Nízkých Tatrách (více na www.jasna.sk), pod Chopkom je prý ráj pro všechny lyžaře: pro začátečníky, pokročilé, freeridery, snowboardisty i rodiny s dětmi a lyžuje se zde na severní i jižní straně Chopku. Nově zde vyrostla 6sedačková lanovka ze Záhradiek na Priehybu, první krok, který má v budoucnu propojit střediska Chopok Sever a Chopok Jih pohodlně lanovkou (teď je propojeno středisko vlekem). A opět trocha čísel: povozíte se tady na 36 kilometrech sjezdovek, lanovky a vleky přepraví 25 tisíc osob za hodinu a moderní zasněžovací systém v délce přes 17 kilometrů (!) poskytuje garanci sněhu minimálně pět měsíců v roce.
No není to ráj? Dětské návštěvníky potěší Maxiland na Bielej Púti, což je největší dětský zimní areál na Slovensku na ploše víc než 4000 m2 s pohodlným pásovým přepravníkem. Děti tady můžete svěřit zkušeným animátorům v převleku Karkulky a vlka a vyrazit na svahy. Děti potěší taky nova restaurace s dětským koutkem a dětským menu přímo na svahu a novinky tady mají i pro dospělé – restaurace s barem a noční diskotékou.
Více zajímavých článků najdete v časopise Travel Digest.
Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz