Zpravodajství

FOTO: V zoo ve Dvoře Králové se narodil UNIKÁTNÍ PELIKÁN

Zoologická zahrada ve Dvoře Králové nad Labem na Trutnovsku slaví další chovatelský úspěch. Vedle čtyř mláďat pelikána afrického se v těchto dnech vylíhlo i mládě pelikána skvrnozobého, což je v ČR a zřejmě i v Evropě unikum, řekla mluvčí zoo Kateřina Kohoutová.

Právě mládě pelikána skvrnozobého, které se na svět vyklubalo v úterý, ošetřovatelé přemístili do umělé líhně. Ostatní mláďata jsou na hnízdech. "Návštěvníci je zatím nemají možnost vidět, ale mohou pětkrát denně sledovat krmení pelikána skvrnozobého. Ten měl po vylíhnutí váhu kolem 80gramů, ale už při prvním krmení sám nabíral zobákem natrávené rybičky," řekla mluvčí.

Ošetřovatelé mu je občas pomáhají pinzetou správně nasměrovat do zobáku, ale přestože je teprve pár hodin starý, umí si prý s potravou celkem dobře poradit. V líhni, kde se momentálně pohybuje teplota kolem 35 stupňů Celsia, zůstane zhruba měsíc. Poté už by měl vážit dva kilogramy.

Ošetřovatelé očekávají, že v následujících dnech spatří světlo světa další pelikáni, protože v líhni zůstávají ještě vajíčka, která dospělým jedincům odebrali. Již po deseti dnech zoologové rozpoznají, zda jsou vejce oplozená či nikoli. Samotná inkubační doba trvá kolem 30 dnů.

"Uvidíme, zatím nechceme předbíhat, ale v některých vejcích už se ozývají mláďata,“ prozradil ošetřovatel Miroslav Máslo.

Pelikán skvrnozobý má v současné době nejmenší zastoupení ze všech osmi známých druhů. Podle posledních odhadů početnosti se ve volné přírodě vyskytuje zhruba 3.500 ptáků. Je zařazen v Červené knize ohrožených ptačích druhů. ZOO Dvůr Králové jako jediná v ČR a zřejmě i v Evropě rozmnožuje vzácné pelikány skvrnozobé.

tn.cz / Mediafax
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Giuliani půjde před komisi kvůli útoku Trumpových příznivců na Kapitol

Zvláštní výbor americké Sněmovny reprezentantů pro vyšetřování útoku na Kapitol z loňského 6. ledna si předvolal Rudy Giulianiho a další dva právníky, kteří veřejně prosazovali Trumpova nepodložená tvrzení o podvodech v prezidentských volbách. Vypovídat má rovněž exprezidentův volební stratég Boris Epshteyn, rovněž člen týmu, jenž se snažil zvrátit výsledky voleb a alarmovat Trumpovy příznivce tvrzením o ukradených volbách.

Krátká zpráva

Zemřel nejstarší muž na světě, bylo mu 112 let

Španěl Saturnino de la Fuente, zapsaný v Guinessově knize rekordů jako nejstarší muž světa, zemřel ve věku 112 let a 341 dní. Skonal doma ve svém rodném městě León na severozápadě země. De la Fuente začal pracovat ve svých 13 letech v továrně na výrobu obuvi. Měl osm dětí, 14 vnoučat a 22 pravnoučat.

Píše se na Deník.cz