Zpravodajství

VIDEO: Po Labi v Děčíně plují stovky světýlek

Na tradiční předvánoční akci Pouštění vánočních světýlek po Labi se v Děčíně pod zámkem sešlo kolem padesáti lidí.

Na soutoku Labe a Ploučnice se na ostrůvku sešly v předvečer Štědrého dne desítky lidí s dětmi. Všichni si s sebou přinesli domácky vyráběné lodičky, ve které posílali světýlka po Labi. Na lodičkách plula po řece i jejich přání.

Pouštění světýlek se letos konalo už počtvrté. "Před čtyřmi lety jsme s přítelkyní přemýšleli, jak si zpestřit předvánoční čas, chtěli jsme něco, při čem by jsme si odpočinuli po tom shonu a zmatku. Vzali jsme skořápku od kokosu, dali do ní čajovou svíčku a udělali si hezkou procházku na soutok Labe a Ploučnice. Tam jsme svíčku po Labi pustili a dívali se jak pluje. Bylo to sváteční a velmi uklidňující,“ popisuje vznik této tradice organizátor Martin Zíka.

Rok od roku ale přichází na poloostrov více lidí. "Ani jsme to nečekali, ale začalo se tu scházet hodně lidí, předáváme si to jen ústně, mezi kamarády a přáteli. Nemáme žádné letáčky, ani inzeráty, proto nás překvapilo, jak se náš počet rok od roku rozrůstá. Jsme ale rádi, byl to vlastně účel akce, aby se lidi zvedli od televizí a udělali si čas jen pro sebe a své blízké. Pro svoje přání, které tu můžou pustit po vodě,“ říká Zíka.

K vidění tu byla roztodivná plavidla. Většinu z nich připravovali lidé v den konání akce. Na lodičky si lidé mohli napsat různá přáníčka. "Já jsem napsal Ježíškovi, chtěl bych koloběžku a auto na ovládání. Lodičku dělal děda s maminkou,“ chlubil se tříletý Štěpánek. "My jsme si s lodičkami vyhráli, dělali jsme je ale až dnes,“ chlubí se dvěma loďkami s namalovanými plachtami mladá rodina.

Letošní pouštění bylo ještě něčím zvláštní. "Přišli děčínští skauti a přinesli nám Betlémské světlo. Tak můžeme jeho záři poslat dál, po vodě,“ dodává Zíka.
 

Daniela Pilařová
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz