APLIKACE TN.CZ
Zpravodajství

VIDEO: Šikovný vynález havlíčkobrodských zdravotníků - vozík S BEZPEČNOSTNÍM PÁSEM

Zdravotníci z chirurgie havlíčkobrodské nemocnice se na chvíli změnili ve vynálezce. Vozík na přepravu pacientů vylepšili tak, že už z něj nikdo nemůže spadnout.

Byla to černá můra všech, kdo v nemocnici pravidelně převážejí pacienty na vozíku. Ti totiž při náhlé nevolnosti nebo jiných zdravotních problémech mohli z vozíku vypadnout a případně se i zranit. Tomu je teď ale konec - na havlíčkobrodské chirurgii přišli na to, jak pádům pacientů zabránit.

"Napadlo nás použít bezpečnostní pás jako v autě. Vozíky jím vybaveny nejsou, ale objevili jsme jeden typ, který je levný a hodí se přesně k tomuto účelu," říká vrchní sestra JIP chrirugie nemocnice Havlíčkův Brod Marie Kafková.


Nápad se sesterny pomohl pacientům

Od nápadu už k realizaci nebylo daleko.  "Opatřili jsme si pás a začali zkoušet. U nás na oddělení vozíky používáme pro všechny pacienty, kteří s tím souhlasí," dodává Kafková.  Na ostatních odděleních pak nemocnice pásy používá k ochraně pacientů nad 65 let, po mozkových příhodách a pro pacienty omezené v pohybu.

Jednoduchý nápad nemocnici nestojí skoro žádné peníze, přitom je ale mimořádně účinný. "Před zavedením pásů jsme měli dva pády pacientů z vozíku. Po jejich zavedení jsme pád nezaznamenali ani v jednom z 208 případů, kdy jsme pásy použili," počítá Kafková.

Za dobrý nápad hlavní cena

Havlíčkobrodská nemocnice už navíc za svůj vynález sklidila první úspěchy. "S tímto projektem jsme se stali celkovými vítězi soutěže "Bezpečná nemocnice" a navíc jsme získali stotisícovou finanční částku na vzdělávání zdravotních sester," říká mluvčí nemocnice Petra Černo. O nápad se prý už  zajímají i ostatní nemocnice, které by něco podobného chtěly vyzkoušet také.

Dušan Vrbecký

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz