Zpravodajství

Znojmo se topí v dluzích. Radní navrhli zrušit slavné VINOBRANÍ!

Největší a nejznámější slavnosti vinobraní v zemi mají namále. Znojemští radní totiž kvůli velké zadluženosti města navrhli oslavy zrušit.

Vinobraní ve Znojmě je pojmem po celé republice. Druhý víkend v září na něj dorazí až sto tisíc lidí. Letos se ale možná nedočkají. Zdejší radní totiž musí drasticky šetřit a jeden z úsporných návrhů by mohl potopit i proslavené bakchanálie.

Dluh je 400 milionů, městu horzí kolaps

Znojmo se podle současného vedení potopilo do obrovských dluhů. "Současný dluh činí 400 milionů korun, dluhová služba města vzrostla za rok o 76 procent. Srovnatelně velká Třebíč je přitom zadlužena dvaadvacetkrát méně, než my," poukazuje starosta Znojma Zbyšek Kaššai.

Za vším prý stojí bývalé vedení města v čele se starostou Petrem Nezvedou, které prý příliš utrácelo.  „V první řadě se teď budeme snažit minimalizovat dopady rozhazovačné politiky předchozího vedení, ale bude to těžké. Ale pokud bychom razantně nezasáhli, město by během šesti měsíců čekal finanční kolaps," uvedl starosta Kaššai.

S tím ale Nezveda nesouhlasí. "Když jsme v roce 2006 přišli, dluh města činil 300 milionů. Teď je o sto milionů vyšší, což není tak hrozné," myslí si. "I my jsme museli škrat," dodává Nezveda.  Právě za jeho vlády nad městem se ale začalo ve Znojmě mluvit o korupci při stavebních zakázkách a policie dokonce provedla na radnici velkou razii a poté v poutech odvedla tehdejšího tajemníka. 

PŘEČTĚTE SI

Reportáž o policejním zásahu na radnici ve Znojmě

Úspory budou všude. Skončí i Vinobraní?

Podle stávajícího  starosty je ale dluh doslova monstrózní a město proto musí šetřit úplně všude. "I když jsme seškrtali všechny možné položky, stále nám chybí sto dvacet milionů. Na dluh doplatí postupně všichni obyvatelé, méně dostanou školy, školky i zdravotnictví," počítá.

A ostrouhat může právě i historické Znojemské vinobraní. To má přitom ve městě dlouholetou tradici. "Takový návrh skutečně padl," potvrdil starosta Kaššai. "Ale je to opravdu až to nejzazší řešení. Sám si jako rodilý Znojemák město bez vinobraní představit nedokážu," řekl.

PODÍVEJTE SE

Jak vypadá Znojemské vinobraní

Překvapeni jsou i obyvatelé. Shodují se, že právě vinobraní je jednou z mála akcí, které město zviditelňují po celé zemi. "Je to nešťastné," tvrdí. "Nápad ostatně kritizuje i bývalý starosta. "Je to zbytečné strašení. Tahle akce může do pokladny naopak nějaké peníze přinést," je přesvědčen.

Znojemské vinobraní tak ještě není definitivně ztraceno, konečné rozhodnutí padne až při schvalování rozpočtu. Mračna se nad ním už ale stáhla.

Dušan Vrbecký
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz