Zpravodajství

OBŘÍ EXPLOZE! Pyrotechnici odpálili tuny válečné munice

Policejní a vojenští pyrotechnici odpálili ve středu v poledne společně ve vojenském výcvikovém prostoru Boletice na Českokrumlovsku tři tuny vesměs druhoválečné munice. Pyrotechnik Ladislav Zágiba řekl novinářům, že nebezpečná munice pochází z nálezů v Jihočeském kraji a z Brněnska.

Tři tuny munice obsahovaly většinou dělostřelecké granáty různých ráží a původu, minometné střely, granáty, pancéřové pěsti a pěchotní střelivo. "Největší, poměrně vzácný kus pochází z nálezu v okolí Brna, jde o sovětský dělostřelecký granát ráže 203 milimetrů. Váží 80 kilogramů a obsahuje 20 kilogramů trhaviny. Ten jsme museli odpálit zvlášť v samostatné trhací jámě," řekl Zágiba.


 
Zbylou munici rozdělilo asi dvacet pyrotechniků do pěti trhacích jam, obložili plastickou trhavinou Infernit, které spotřebovali 150 kilogramů, a pečlivě jámy zakryli. "Správně provedený odpal nepředstavuje riziko, ale otřesy mohou zaznamenat i seismologické stanice v Brně, které nás pak informují," vysvětlil Zágiba.

 
Po zakrytí trhacích jam zůstalo na místě pět pyrotechniků, každý odpálil jednu z nich. Po evakuaci prostoru zaznělo postupně pět silných detonací a stará munice přestala být pro své okolí rizikem.

 
"Na odpalu se podíleli jak policejní, tak vojenští pyrotechnici, pro které to byla také praktická část jejich proškolení. Podobné likvidace provádíme zhruba pětkrát do roka, ale tři tuny munice není obvyklé množství, většinou to bývá tak do dvou tun," doplnil Zágiba.

 
Pyrotechnici varují případné nálezce staré munice před manipulací s nebezpečnými předměty. "Roznětky a trhavina uvnitř střel mohou být i po šedesáti letech stále funkční a velmi nebezpečné, je důležité se nálezů nedotýkat, místo označit a zavolat policii," varuje Zágiba.
Mediafax

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz