Zpravodajství

INDONÉSIE SE OTŘÁSLA silou 5,8 Richtera! Přijde TSUNAMI?

Zemětřesení o magnitudu 5,8 ve středu udeřilo u pobřeží Indonésie. Informuje o tom agentura AFP, která se odvolává na údaje Americké geologické služby (USGS).

Zemětřesení zasáhlo oblast v 16:01 hodin SELČ. Jeho epicentrum naměřili seismologové 181 kilometrů západně od města Sibolga, které leží na ostrově Sumatra. Hypocentrum bylo v poměrně nevelké hloubce 18 kilometrů.

Podle dostupných zpráv si zemětřesení nevyžádalo žádné materiální škody ani lidské životy. Tichomořské středisko pro varování před tsunami (PTWC) se sídlem na Havajských ostrovech nevydalo žádné varování ani doporučení.

ČTĚTE TAKÉ:

Japonské ZEMĚTŘESENÍ posunulo mořské dno o 24 metrů

V úterý zasáhlo zemětřesení o magnitudu 5,4 oblast Sundské úžiny, která rozděluje indonéské ostrovy Jáva a Sumatra. O den dříve byly ve stejné oblasti hlášeny otřesy o magnitudu 7,1.

Indonésie leží v aktivní vulkanické zóně nazývané Tichomořský ohnivý kruh. Tato oblast, v níž se setkávají kontinentální desky, je charakteristická častým výskytem projevů vulkanické a seizmické činnosti. Nacházejí se zde asi dvě třetiny všech aktivních sopek Země.

Velikost zemětřesení může být vyjádřena dvěma veličinami - magnitudem a intenzitou. Každá z nich ale popisuje různé charakteristiky otřesů. Magnitudo závisí na energii uvolněné v hypocentru zemětřesení, tedy bodu, kde zemětřesení vzniká.

Intenzita pak popisuje účinky zemětřesení na osobu, budovy a krajinu v určitém místě. To znamená, že zemětřesení může mít mnoho intenzit podle místa pozorování, zatímco magnitudo je jedna hodnota pro každé zemětřesení.

tn.cz / Mediafax
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz