Zpravodajství

Od autobazarů chtějte garanci na původ vozu, radí lidem odborník

Od autobazarů chtějte garanci na původ vozu, radí lidem odborník
Zdroj: Jindřich Kodíček

Lidé, kteří kupují ojetý vůz v autobazaru, by měli po prodejci požadovat takzvanou stoprocentní garanci na jeho původ. Kromě nepřetočeného tachometru jde o záruku technického stavu, původu či kontrolu finančních závazků vázaných na vůz, upozornil odborník na ojetá auta Vladimír Lajbl.

Největší autobazary v Česku se snaží budovat své dobré jméno na širokém systému záruk. Důvod je jednoduchý. Jsou známé, zajímají se o ně média a riskovaly by v případě špatných zkušeností zákazníků svou pověst.

Stále více proto veliké autobazary podrobují pří výkupu vozy několikastupňové kontrole. "Zajímá nás nejen taková samozřejmost jako původ, ale pátráme mnohem hlouběji. Kromě technického stavu hodnotíme i to, zda na vozidle neváznou finanční závazky, zda není předmětem zástavního práva nebo zda nepodléhá exekučnímu řízení," vysvětlil obchodní ředitel Auto ESA Vladimír Lajbl.

Stoprocentní garance v praxi může znamenat, že v případě zabavení vozidla policií dostane zákazník od autobazaru zpět plnou cenu. Odpadá tak případné domáhání se zákaznických práv v často zdlouhavém soudním procesu s nejistým výsledkem.

Garance se může vztahovat také na vrácení vozu. Pokud vůz novému majiteli nevyhovuje, má možnost ho vyměnit za jiný do několika dní. Zákazník tak vlastně dostane druhou šanci.

Důležitá je také záruka počtu najetých kilometrů. Velké autobazary si už dokážou ve většině případů poradit i s takzvaně stáčenými tachometry. Spolupracují s nezávislými společnostmi, které pomocí vlastní databáze ověřují počet najetých kilometrů, skutečný rok výroby nebo zda není vůz kradený.

Mediafax
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz