Zpravodajství

Na Mexiko se žene hurikán DORA!

Na Mexiko se žene hurikán DORA!
Zdroj: Oficiální zdroj

Hurikán Dora v Tichém oceánu v noci na čtvrtek zesílil na čtvrtý stupeň – rychlost větru dosahuje 215 kilometrů za hodinu. Hurikán by měl postupovat podél jihozápadního pobřeží Mexika, pevninu by měl minout, informovala ve čtvrtek agentura AFP.

"Dora je druhý nejsilnější hurikán tichomořské hurikánové sezony a nyní dosáhla čtvrtého stupně podle Saffir - Simpsonovy škály," citovala AFP americké Národní hurikánové centrum (NHC).

"Dora se bude během, čtvrtečního rána pohybovat téměř souběžně s pobřežím jihozápadního Mexika a pravděpodobně nezeslábne až do pátku," uvedlo NHC.

Hurikán provází prudký déšť a silné vlnobití. NHC varuje, že Dora bude ovlivňovat pobřežní oblasti několik dní. Rozbouřené moře může být i životu nebezpečné.

Mexické úřady na jihu země se připravují na příchod prudkých lijáků, které hurikán provázejí. Obávají se také sesuvů půdy.

Oblasti, kde by měl hurikán udeřit, se ještě vzpamatovávají z přívalových dešťů z minulého týdne. Bouře zasáhly do životů 200 tisíc lidí. Zemřelo pět osob.

V severovýchodním Pacifiku hurikány obvykle začínají v polovině května a končí 30. listopadu. Každý rok se zde vytvoří 16 až 17 tropických bouří, z nichž vznikne v průměru devět hurikánů. Bouře nejčastěji postihují území Mexika, méně často zasáhnou území USA nebo států Střední Ameriky.

V loňském roce Mexiko prošlo podle vlády jedním z nejmokřejších roků. Při tropických bouřích, hurikánech a sesuvech půdy zahynulo 125 lidí. Stovky tisíc zůstaly bez střechy nad hlavou. Celkové škody přesahují 4 miliardy dolarů.

tn.cz / Mediafax

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz