Zpravodajství

Mrazy už klepou na dveře! ZAZIMUJTE SI CHALUPU dokud je čas! RADY

Mrazy už klepou na dveře! ZAZIMUJTE SI CHALUPU dokud je čas! RADY

Pro většinu českých rodin končí chalupářská seznona koncem prázdnin, případně pak pokud počasí dovolí ještě o pár týdnů později. Přečtěte si přehled rad, jak nejlépe připravit vaši chalupu na zimu.

Když se objeví ranní mrazíky, chalupáři vědí, že je nejvyšší čas na zazimování. Není to nic obtížného, ale měli byste se držet několika jednoduchých a základních zásad.

1) Voda trhá trubky

Kvůli nízkým zimním teplotám je vše, co souvisí s vodou, vaší nejdůležitější starostí. Měli byste ze všech nádob i trubek vypustit vodu, jinak je led roztrhá. Druhým krokem je pořádné pročištění okapů – jen tak jimi bude moci protékat roztávající sníh.

Info

Změnou dodavatele energií, můžete za teplo ušetřit tisíce korun ročně! Jak jste na tom vy?

Spočítat úsporu

2) Pozor na bazén

Důležité je postarat se i o bazén. Tomuto tématu se budeme věnovat už brzo ve speciálním článku, takže jen ve stručnosti: řiďte se vždy pokyny výrobců. Různé druhy bazénů mají dost odlišné zásady, některé se dokonce na zimu ani nevypouštějí. V každém případě si všechno ověřte raději dvakrát, pokud nechcete na jaře najít místo bazénu rozpraskané trosky.

3) Vlhko a plísně

Vytipujte si místa náchylná na plíseň a ošetřete je. Použijte na ně dezinfekční prostředky proti plísním s obsahem chlóru. Jen ty totiž beze zbytku zničí všechny nežádoucí mikroorganismy. Mezi nejvíc ohrožená místa patří i chladnička a spíž. Chladničku vypněte a vyčistěte octovou vodou. Ve spíži se zbavte všech zbytků jídla – nejen kvůli plísni, nebezpečím mohou být i hlodavci, kteří se na zimu do teplejších míst stahují.

4) Kontrola domu

Před zimou byste měli prohlédnout celý dům a zjistit, jaké stopy na něm rok zanechal. Pozornost věnujte především trhlinám a prasklinám, právě jimi může zatékat dovnitř voda. Stejnou péči byste měli věnovat i oknům a dveřím. To znamená pečlivě promazat panty, nejlépe nemrznoucí vazelínou. U oken se zaměřte na rozbité tabulky (vyměnit) a izolace.

Související obsah

5) Zimní inspekce

Když se budete chystat na zimní inspekci chalupy, může vás počasí nepříjemně překvapit. V posledních letech jsou u nás opravdu tuhé zimy spíše výjimkou, ale jen rosničky vědí, jestli právě letos nepřijdou pořádné chumelenice. Proto je dobré zajistit dveře tak, abyste se vůbec do chalupy dostali – přes hluboké závěje se vám to nemusí podařit... Nejvhodnější je na to obyčejná dřevěná deska, kterou položíte před dveře v úhlu 45 stupňů.

ČTĚTE TAKÉ:

Na kolik vás ročně přijde provoz chaty, či chalupy? Spočítali jsme

S chutí do toho a půl je hotovo! Mistr Gott vzal lopatu a odklízel sníh! Podívejte se

Zimní radovánky podle Hanychové: S Prachařem řádí ve sněhu

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz