Zpravodajství

Český vědec oceněn za výzkum vody a páry! Jeho rovnice používá celý svět!

Profesor Radim Mareš z katedry energetických strojů a zařízení Fakulty strojní ZČU v Plzni převzal z rukou prezidenta Mezinárodní asociace pro vlastnosti vody a vodní páry (IAPWS) jmenování Honorary Fellow této asociace. Pro Mediafax to uvedla mluvčí ZČU Kamila Kvapilová.

"Podle statutu IAPWS je ocenění Honorary Fellow propůjčováno vybraným jednotlivcům jako uznání jejich výjimečného přínosu organizaci," uvedla mluvčí Západočeské univerzity v Plzni Kamila Kvapilová.

ČTĚTE TAKÉ!
Miniprasátka slouží vědě. Zachraňují životy


Radim Mareš se ve svém výzkumu zaměřuje zejména na termofyzikální vlastnosti vody a páry. Až do roku 1990 se podílel na řešení programu státního plánu základního výzkumu, koordinovaného Ústavem termomechaniky ČSAV. V poslední době se orientuje zvláště na transportní vlastnosti, a to na viskozitu a tepelnou vodivost vody a páry. Je spoluautorem rovnic, které organizace IAPWS přijala a doporučila jako celosvětový standard.

Plzeňský vědec se experimentálně zabývá povrchovým napětím podchlazené vody. Vytvořil rovnice pro termodynamické vlastnosti vodní páry při vysokých teplotách, které přijala organizace IAPWS v roce 1997 a doporučila je jako součást celosvětového standardu pro průmyslové výpočty.

tn.cz / Mediafax

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz