Zpravodajství

Na jižní Moravě ONEMOCNĚLO za týden 50 000 MALÝCH DĚTÍ!

Padesát tisíc malých dětí na jižní Moravě onemocnělo během posledního týdne akutními respiračními infekcemi. Agentuře Mediafax to v pátek řekla hlavní epidemioložka Krajské hygienické stanice v Brně Renata Vaverková s tím, že nachlazením nejvíce postiženou skupinou jsou děti do pěti let.

Během týdne se podle Vaverkové v kraji o 20 procent zvýšil počet nachlazených dětí, se kterými šli rodiče k lékaři. Jižní Morava tak stojí na začátku možné epidemie - celkově stoná 1135 lidí v přepočtu na 100 tisíc obyvatel

ČTĚTE TAKÉ:

ŠOK: Unesli 10měsíční holčičku přímo z pokoje! MATKA
SPALA OPODÁL

Obrovský zlom v záhadě LESNÍHO CHLAPCE! Hlásí se k němu Švýcaři!
 

"Respirační virové choroby, kterými děti onemocněly, nejsou chřipkou. Ta nás ale velmi brzy čeká," řekla Vaverková. Dodala, že na rozdíl od chřipky nemají onemocnění horních dýchacích cest u dětí tak závažný průběh a při správné léčbě většinou dobře odeznívají.
 

"Objevily se i doprovodné příznaky, spojené například se zánětem středního ucha. Ten je ale u malých dětí častým doprovodným znakem nachlazení," dodala Vaverková.
 

Zatímco na nachlazení se neumírá, v případě chřipky nebezpečí smrti reálně existuje. "Podle kvalifikovaných odhadů v Česku ročně zemře na sezonní chřipku 1500 - 2000 lidí, to jsou celá dvě procenta ze všech úmrtí," upozornila Vaverková.
 

Na jižní Moravě zatím hygienici chřipkový kmen letos ještě neizolovali. "Je to však jen otázka času. Chřipková epidemie přijde brzy," řekla Vaverková. Podle odborníků by letos v Česku neměly útočit neznámé chřipkové kmeny. "Máme poznatky, že by zde měly být už tři roky stejné chřipkové viry," řekla hygienička. Podle ní jsou však pandemického typu, což znamená, že v případě nástupu onemocnění bude muset k lékaři v krátkém čase velmi mnoho lidí.
 

"Stále však existuje možnost nechat se proti chřipce očkovat," zdůraznila Vaverková. Proočkovanost Čechů je však podle ní mimořádně nízká. "Zatímco ve světě se nechá proti chřipce vakcinovat 20 až 40 procent dospělé populace, v Česku je to pouhých pět až sedm procent lidí," řekla hygienička.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Novým brněnským biskupem se stal Pavel Konzbul

Papež František ve čtvrtek jmenoval nového brněnského biskupa. Tím se stal dosavadní pomocný biskup Pavel Konzbul. Informovalo o tom brněnské biskupství na svém webu. Nahradí tak Vojtěcha Cikrleho, který byl ve funkci od roku 1990.

Krátká zpráva

Bývalý rektor Zima bude kandidovat na prezidenta

Exrektor Univerzity Karlovy a profesor Tomáš Zima se rozhodl, že bude kandidovat na post prezidenta republiky. Potvrdil to redakci TN.cz. "Rozhodl jsem se tak proto, že celý život pomáhám lidem jako lékař, učím studenty a kolegy a vedl jsem také velké instituce. Rád bych, aby naše země byla spokojená, bezpečná a bez extrémů," řekl Zima.

Píše se na Deník.cz