Zpravodajství

Miliardář Branson otevřel v poušti PRVNÍ SOUKROMÝ KOSMODROM!

Miliardář Richard Branson otevřel v poušti amerického státu Nové Mexiko první soukromé letiště pro lety do vesmíru. Informuje o tom v úterý televize CNN.

"Stojíme tady se skupinou výjimečných lidí, kteří vytvořili jeden z nejdůležitějších nových sektorů průmyslu jednadvacátého století... Je to další milník pro Virgin Galactic," pravil Branson v pondělí během zahajovacího ceremoniálu a podle tradice rozbil lahev šampaňského o hangár.


Virgin Galactic, aerolinie pro vesmírné lety, je jednou ze dvou set filiálek Bransonova impéria.


ČTĚTE TAKÉ:

VIDEO: Na světě je PRVNÍ komerční dráha pro vesmírné letyZ kosmodromu Spaceport America mají startovat lodě k suborbitálním letům s turisty. Vesmírné lodě Enterprise by měl vynášet mateřský letoun White Knight do výšky patnácti kilometrů. Tam by se Enterprise, střela se zahnutými křídly, měla odpojit a vystoupit až do výše 110 kilometrů

PODÍVEJTE SE NA VIDEO:


 

V této výšce turisté zakusí stav beztíže a naskytne se jim jedinečný pohled do vesmíru i na zaoblenou Zemi. Poté bude Enterprise, který navrhl americký letecký inženýr a designér Burt Rutan, dvě a půl hodiny plachtit nad Mohavskou pouští.

Let na suborbitální dráhu si už zakoupilo 430 lidí. Cena jedné letenky je 200 tisíc dolarů, tedy 3,6 milionu korun.

NAPSALI JSME:

Soukromá kosmická loď provedla první klouzavý let


První let do vesmíru se z kosmodromu má uskutečnit koncem příštího roku. Krátce nato, nejspíš počátkem roku 2013, mají letět první turisté.


Zatím má Rutanova loď Enterprise za sebou několik zkušebních letů v nižší výšce.


Vesmírné letiště se stavělo šest let. Nové Mexiko podpořilo projekt 209 miliony dolary. Jeho vláda věří, že vytvoří tisícovku pracovních míst a přiláká do oblasti špičkové letecké experty.

Mediafax/tn.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Auto v Praze srazilo dva chodce. Jsou vážně zranění

Vážná nehoda se stala v sobotu v noci v pražských Holešovicích. Auto tam srazilo dva chodce. "40letý muž utrpěl velmi vážný úraz hlavy a mnohačetná poranění. Po resuscitaci jsme ho převezli do motolské nemocnice. 39letý muž utrpěl úraz nohou a hlavy. Při vědomí jsme ho transportovali do vinohradské nemocnice," informovali na twitteru záchranáři. Policisté nyní zjišťují, co se přesně stalo, a zda dvojice přecházela přes přechod. "Alkohol u řidiče osobního auta byl negativní," sdělila policie.

Píše se na Deník.cz