Zpravodajství

Zimní pneu povinně od 1.11. Kde narychlo přezout?

Povinnost mít na autě zimní pneumatiky začíná platit od 1. listopadu. Více než třetina českých řidičů i po tomto datu vyrazí na cesty na letních pneumatikách. Servisy totiž nápor nezvládají.

Zimní pneumatiku musí mít řidiči na autech v období od 1. listopadu do 31. března vždy, když bude na vozovce ležet souvislá vrstva sněhu, ledu či námraza nebo lze tyto jevy vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat. Zavedla to novela zákona o silničním provozu, která je platná od 1. srpna letošního roku.


Už teď je jasné, že přezout nestihnou všichni řidiči. Policisté je však uklidňují, žádné masivní kontroly přezutí aut úderem 1. listopadu nechystají.

Kam vůbec bez zimních pneumatik nesmíte

Nadále v platnosti zůstává značka povinná zimní výbava. "Touto značkou mohou jednotlivé obce označit úseky, kam řidiči, podle jejich rozhodnutí nesmí vůbec bez zimní výbavy," uvedl mluvčí ministerstva dopravy Radek Holý. Už nyní je jasné, že bez zimní výbavy byste neměli vyjet na většinu silnic v Krušných horách, Krkonoších, Jeseníkách a Beskydech (viz níže uvedená mapa - pro zvětšení mapy na obrazek klikněte).

Zdroj: TN.cz

Co je povinná zimní výbava?

Zákon o povinné zimní výbavě nic neříká. Povinné jsou pouze zimní pneumatiky. Ty by však neměly být sjeté. Poznáte to podle indikátoru opotřebení, který by měl být na všech pneumatikách. Může se stát, že je tam nemáte, ale pak jde o výrobky východních značek, kterým byste se měli raději vyhnout pro jejich špatné vlastnosti. Měrku opotřebení najdete většinou v dezénu pneumatiky. Jde o jakýsi vystouplý můstek mezi jednotlivými bloky běhounu. Pokud se dostanete až k němu, je pneumatika opotřebená a je potřeba jí vyměnit. V Česku je zapotřebí mít hloubku dezénu větší než čtyři milimetry, jinak není automobil způsobilý k provozu.

Zdroj: oficiální zdroj
Zdroj: Oficiální zdroj

Pokud nemůžete najít měrku přímo v pneumatice, u každé benzínové pumpy můžete koupit jednoduchou měrku nebo složitější ve spojení s měřičem tlaku.

ČTĚTE TAKÉ:

Jaké zimáky obout na Fabii? Poradí vám test

Zároveň také dbejte na stáří pneumatik. Obvyklá doba, po kterou pryž, z níž je plášť vyroben, drží své vlastnosti, je 4-5 let. Mnoho řidičů ale v Čechách nazouvá zimní pneumatiky i starší, kde kvalita gumy už degraduje a vlastnosti pneumatiky se výrazně zhoršují.

Zdroj: Oficiální zdroj

Zimní pneumatiky od letních rozeznáte podle množství zářezů. Zimní pneumatiky mají více zářezů. V každém "špalíku" vymezeném drážkami najdete ještě jemné vlnkovité zářezy. Ty odvádějí vodu a sníh. Navíc všechny zimní pneumatiky jsou na boku označeny buď nápisem M + S nebo symbolem sněhové vločky.

Zdroj: Oficiální zdroj

Tipy na kvalitní zimní pneumatiky najdete TADY.

Rozdíl mezi letními a zimními pneumatikami
 

 Zimní pneumatiky jsou vyrobeny z výrazně měkččí směsi, takže narozdíl od letních pneumatik netvrdnou za nižších teplot, tak není snižována jejich přilnavost.

PODÍVEJTE SE:

Jak vyměnit kolo u auta

muf s přispěním Tomáše Hauptvogela, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz