Zpravodajství

VIDEO: Na Dalešice dorazila loď. Cesta byla plná komplikací

Se třídenním zpožděním dorazila v pondělí odpoledne na Dalešickou přehradu na Třebíčsku nová výletní loď Horácko. Cesta z Litoměřic do Kramolína jí trvala po vodě i po souši rovných osm dní.

Minulé pondělí loď Horácko vyrazila na cestu po Labi z Litoměřic do Chvaletic. Kvůli mlze se ale plavba protáhla až do pátku. „První den jsme místo plánovaných padesáti kilometrů ujeli jen pět. Mlha byla tak hustá, že nebylo vůbec vidět,“ řekl majitel lodi Milan Jahoda.

Komplikace ale provázely i další cestu. Když už loď konečně dojela do Chvaletic, rozbil se jeřáb, který ji měl vytáhnout na břeh. Než se sehnal nový, uplynul další půlden. A lepší to nebylo ani na silnici. „V Přelouči nám na kruhovém objezdu prasklo kolo na podvalníku a v Čáslavi jsme narazili na most, který byl o patnáct centimetrů nižší, než uváděla technická dokumentace ministerstva dopravy,“ vypočítal další komplikace Jahoda. Aby loď projela, museli jí dělníci uříznout část zábradlí na horní palubě.

V neděli pak transport zbrzdily příliš prověšené dráty vysokého napětí a tak nakonec parník dojel k přehradě až v pondělí. Ještě, než byl spuštěna na vodu, ale musel kamion s podvalníkem scouvat až k přehradě. „Byl to problém, protože nasněžilo a mrzlo a cesta klouzala,“ vysvětlil majitel přepravní firmy Slávek Šrejma. Loď se tak podařilo na hladinu Malešické přehrady spustit až pozdě odpoledne.

Majitel má teď zhruba měsíc a půl na to, aby ji připravil na první plavbu. Ta by se totiž měla uskutečnit na Nový rok ve 13 hodin odpoledne. „Protože přehrada nezamrzá, rádi bychom dělali okružní plavby od Nového roku každý víkend,“ doplnil Jahoda.

Loď Horácko by měla na Dalešické přehradě vystřídat jiný výletní parník pojmenovaný Vysočina. Tomu totiž letos vypršela nájemní smlouva. „Neprodloužili jsme ji a ve výběrovém řízení vybrali jiného dopravce. Nová loď má navíc horní otevřenou palubu, takže v létě na ní bude atraktivnější svezení,“ řekla předsedkyně mikroregionu Horácko a starostka Koněšína Hana Žáková. Provozovatel končící lodi Vysočina by ale rád na přehradě přesto lodní dopravu provozoval i nadále. „Rádi bychom zůstali, ale vše je teprve v jednání,“ naznačil provozovatel lodi Jakub Turek.
 

Dušan Vrbecký
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz