Zpravodajství

Miniaturní muzeum: Modelář ho má v pokoji v paneláku

Velmi netradiční muzeum otevřel modelář František Nevosad z Jihlavy. Svá díla z papíru vystavuje v pokoji svého panelákového bytu.

František Nevosad z Jihlavy lepí papírové modely už pětadvacet let a za tu dobu jich vyrobil více než tisíc. Ty nejlepší teď vybral a vystavuje je v jednom z pokojů svého bytu v paneláku na sídlišti Březinky v Jihlavě. „Nejdřív jsem udělal jen takovou vánoční výstavu, ale pak se mi to nechtělo uklízet, tak jsem se rozhodl, že tu modely zůstanou napořád,“ říká Nevosad.

Na netradiční muzeum kolemjdoucí upozorňuje papírová cedule za oknem. Vstupné je dobrovolné a otevřeno je každou neděli. „Je tu vystaveno něco přes sto modelů. Jsou tu lodě, architektura, auta, letadla, prostě od všeho něco,“ dodává modelář.

Najdou se tu i takové unikáty, jako téměř dvoumetrová raketa, bitevní loď Bismarck nebo všech sedm divů světa. „Já osobně mám ale nejraději dům Maměnka z Pusteven. Tenhle model mám dokonce ve čtyřech velikostech.

PSALI JSME

V Třebíči postavili obří model Strahovského kláštera

Na těch nejsložitějších modelech dělal František Nevosad i několik měsíců. „Třeba Bismarck trval asi čtyři měsíce, ale vůbec nejsložitější byl Hrádek u Nechanic,“ dodává.

Modelář už sesbíral za své výtvory celou řadu cen a rozhodně nehodlá končit. Ve skříni má totiž stovky dalších modelů, které ještě čekají na sestavení.
 

Dušan Vrbecký
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Bitcoin zažil strmý pád, cena měny klesla o 70 tisíc korun

Cena digitální měny bitcoin zažila v pátek strmý pád. Může za to krok čínské národní banky, která oznámila, že platby ve virtuálních měnách jsou nezákonné. Hodnota bitcoinu klesla o zhruba 70 tisíc korun na 901 478 korun za kus.

Píše se na Deník.cz