Zpravodajství

Vandalové poničili židovský hřbitov v Puklicích

Vandalové poničili židovský hřbitov v Puklicích
Zdroj: Dušan Vrbecký

Škody asi za padesát tisíc korun napáchali neznámí vandalové na židovském hřbitově v Puklicích na Jihlavsku. Na nově zrekonstruovaném hřbitově povalili a polámali asi deset náhrobků, potvrdil agentuře Mediafax Jaroslav Klenovský z Federace židovských obcí.

Cílem nájezdu vandalů se stal hřbitov jen krátce po rekonstrukci. „Byly postaveny a opraveny všechny náhrobky, které měly postavec,“ potvrdil starosta Puklic Karel Tůma. Zdejší židovský hřbitov je totiž zapsán na seznamu chráněných památek, podle historických pramenů totiž patří mezi nejstarší na Moravě. Většina náhrobků je to ze 18. a 19. století, ty nejstarší jsou ale datovány až do 15. století.

Případem se už zabývá i policie. „Pachatel se podezřelý z přečinu poškození cizí věci a v případě prokázání viny mu hrozí až jeden rok odnětí svobody,“ potvrdila mluvčí policie Kraje Vysočina Dana Čírtková. Podle puklického starosty muselo jít o dospělou osobu. „Děti by pomníky povalit nedokázaly,“ myslí si.

Podívejte se na záběry z poničeného hřbitova:

S tím souhlasí i Jaroslav Klenovský z Federace židovských obcí. „S největší pravděpodobností nejde o antisemitský útok, ale spíše o dílo mladých vandalů,“ je přesvědčen. Federace židovských obcí škodu vyčíslila asi na padesát tisíc korun, opravu hřbitova ale zřejmě odloží. „Zřejmě místo ponecháme nějakou dobu v tomto stavu jako memento toho, co se stalo,“ dodal Klenovský.
 

Dušan Vrbecký

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz