Zpravodajství

MÁTE AUTO V POŘÁDKU? Po tomhle jde policie

Cokoliv si dáte na své auto, musí mít bezpečnostní atest. Nejde jen o dnes kontrolovaná zatmavená okna, ale i kola, střešní zahrádky či díly tuningu.

Byly doby, že policie přehlédla při silniční kontrole ledacos. I dřevěná přítlačná křídla na víku kufru prorezlého žigulíku. Jenže bezpečnostní předpisy jsou čím dál tvrdší a potkat něco takového na silnicích už dnes vlastně nejde. Ale motoristé se musí mít na pozoru stále. Každá maličkost, která se namontuje na auto, musí mít svůj bezpečnostní atest.


Nejde jen o skla


Naprosto překvapivé výsledky přineslo dnešní preventivní měření propustnosti autoskel, které prováděli olomoučtí policisté. Většina automobilů totiž neprošla a některá ze skel byla dokonce životu nebezpečná. Jenže to je jen okraj všech problémů. Další nedostatky lze najít na spoustě aut.

Podívejte se na reportáž TV Nova


Příkladem jsou autodoplňky. Třeba světla, která nemají homologaci. Dnes se prodávají například jakési xenonové žárovky, které mají bílé světlo a imitují tak xenonové výbojky, i když má auto klasické paraboly. Bohužel tyto žárovky mají v drtivé většině špatné výkonnostní parametry a naprosto se k daným světlům nehodí. Proto svítí jinak, než by měly. U světel by tak měl každý majitel pořizovat jen to, co má napsáno v technickém průkazu nebo o generaci modernější stejné konstrukce.


Homologace – nejdůležitější papír


Každá součást, co se na auto montuje, musí mít takzvanou homologaci. Ta je dnes vydávána buď českými úřady (např. ATES 8SD), nebo evropskými. Vzhledem k souběhu českých a evropských technických norem tak dnes například stačí, aby německý výrobek měl homologaci německého homologačního a certifikačního úřadu TÜV. Ten pak platí ve všech zemích EU. Některé pak chtějí takzvaný „protokol o shodě“.

Nejdůležitější věc:
Cokoliv máte na svém autě přimontováno dodatečně, musí mít homologační list, ve kterém je zřetelné, že je daný výrobek schválen pro daný vůz. Tento homologační list musíte mít stále při sobě, abyste jej policistům mohli kdykoli předložit.


Drtivá většina litých kol dnes v česku prodávaných má takovou homologaci. To už musí být, abyste narazili na nepovolené ráfky. Ovšem to nic neznamená. Zákon uvádí: „Je nutné dodržet: velikost pneumatiky s označením provozních vlastnosti (indexy nosnosti a rychlosti) a vazby na výrobce pneumatik jakož i omezení na zimní pneumatiky (M + S) podle dokladů k vozidlu, upevňovací díly a příslušenství výrobce vozidla pro odpovídající sériové diskové kolo, podmínky provozu a omezení sněhových řetězů ze schválení k provozu a návodu k obsluze.“ Je tedy nutné stále mít na paměti, která kola má auto zapsané v technickém průkazu jako povolená.


Za co vás mohou policisté dostat


Pokud vás někdy policisté zastaví, mohli by také zjistit, že máte některé části vozu v nepořádku. Jsou to především:

Kola
Kola musí odpovídat doporučeným velikostem, upevňovacím systémům a typům daného výrobce. I zde platí nutnost homologace.

Zdroj: Oficiální zdroj

Příslušenství na střechu
V zahraničí bývají levnější doplňky na auta, jako jsou střešní boxy. Bohužel ty velmi často nemají schválení pro používání v ČR.

Tuningové díly
Nové nárazníky, prahy, světla, osvětlení, přítlačná křídla a další tuningové díly podléhají nejpřísnějším kritériím homologace. Policie tedy jde velmi tvrdě po takto změněných vozidlech.

Úpravy motoru
Na technické úpravy motoru jsou stejná hlediska jako na předchozí odstavce. K úpravám se pak zahrnují i změny na výfuku.

Světla
Musíte mít nejen světa funkční a dobře seřízená, ale podle zákona musí být osazená správnými žárovkami (například u nás jsou zakázané žluté žárovky), správného tvaru a velikosti. Doplňková světla pak podléhají samostatné homologaci. Stejně to platí i pro dnes tak oblíbená doplňková diodová světla pro denní svícení. Pokud máte světla homologována, musí být odborně namontována (když si je přišroubujete k nárazníku samořeznými vruty, tak to opravdu projít nemůže) a tento protokol by měl být přiložený k homologačnímu listu, jenž musíte mít při sobě.

Skla
Skla musí splňovat předpisy o průhlednosti a propustnosti světla. To je dnes velký problém, protože na trhu je spousta firem, které nabízejí neodzkoušené výrobky. Proto dnes probíhají velké policejní razie na automobily se zatmavenými skly.
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz