Více než tisícovka trestanců po celém Kyrgyzstánu si v úterý sešila ústa na protest proti podmínkám, které panují v tamních věznicích. Informuje o tom agentura AFP.
Do protestu se zapojili vězni z více než desítky žalářů. Bouří se hlavně proti omezování svobody pohybu po věznicích. "V nápravném zařízení v Biškeku si zašilo ústa 285 lidí, v Karakolu 53 a v Oši 24," píše se v prohlášení vězeňské správy.
ČTĚTE TAKÉ:
Vězni si vzali rukojmí! Byli mezi nimi i ženy s dětmi
Její šéf Šejšenbek Bajzakov však vzkázal, že vězni protestují zbytečně. Volnější pohyb po areálu káznic chtějí podle něj jen proto, aby z dozorců mohli i nadále "dělat hlupáky". "To se už nestane. Ať si sešijí ústa třeba všichni," řekl na tiskové konferenci.
Na protest proti špatným životním podmínkám zažily kyrgyzské věznice v uplynulých letech řadu vzpour, hladovek i sebepoškozování vězňů. Vedení středoasijské země z toho viní konkurenční zločinecké skupiny, které mezi sebou soupeří o kontrolu nad věznicemi.
Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz