Zpravodajství

Kupkovy obrazy za miliony vezli ve škodovce!

Kupkovy obrazy za miliony vezli ve škodovce!
Zdroj: oficiální zdroj

Vládní speciál se sbírkou 44 obrazů od slavného českého malíře Františka Kupky je v Praze. Letadlo přistálo dnes v 8.15 na letišti v pražských Kbelích a obrazy byly převezeny do Musea Kampa.

Obrazy se v Museu Kampa - Nadaci Jana a Medy Mládkových, stanou součástí stálé expozice muzea.

ČTĚTE TAKÉ:

Obraz Kupky vydražen za 13,4 milionu korun

"Obrazy po příletu budeme muset nejdříve zrestaurovat a pak je teprve vystavíme," uvedl už dříve mluvčí muzea Jiří Lammel. Podrobnosti o nakoupených dílech představí mecenáška Meda Mládková dnes v 16 hodin na tiskové konferenci, kterou muzeum k příležitosti transportu vzácných děl uspořádalo.

PODÍVEJTE SE NA REPORTÁŽ TV NOVA:

Mládková je sběratelka a mecenáška umění. Po mnoha letech v exilu se po roce 1989 vrátila do Československa. Po smrti manžela Jana Viktora Mládka založila Nadaci Jana a Medy Mládkových. Zrekonstruovala Sovovy mlýny v Praze, kde se dnes nachází Museum Kampa. To uchovává sbírku středoevropského moderního umění a děl nejen Františka Kupky, ale i Otto Gutfreunda. Muzeum má v péči také další dvě hodnotné umělecké sbírky - sbírku Jiřího a Běly Kolářových a sbírku Jindřicha Chalupeckého.

Jeden z obrazů českého malíře Kupky

Zdroj: Oficiální zdroj

Mecenáška se s Kupkou poprvé osobně setkala za svých studií dějin umění v Paříži v roce 1955 a od té doby se stala jeho vášnivou sběratelkou. Kolekce jeho děl tvoří jeden ze základních pilířů sbírky Jana a Medy Mládkových. Má dnes již takřka nevyčíslitelnou cenu. Obsahuje 215 studií, kreseb a obrazů a patří k nejucelenějším svého druhu na světě.

ČTĚTE TAKÉ:

REKORD! Kupkův Pohyb se prodal za maximální sumu! Kupec za něj zaplatí 40 milionů Kč

František Kupka je český malíř a grafik světového významu, jeden ze zakladatelů moderního abstraktního malířství. Převážnou část života strávil ve Francii. Jeho vztah k hudbě se podílel na vzniku a realizaci dalšího nového výtvarného směru – orfismu, tedy směru, přibližujícímu malířství jiným uměním. Mezi jeho nejznámější díla patří studie Horká a Studená chromatiky, cyklus Vertikální kresby nebo cyklus Katedrála.

tn.cz / mediafax / kos
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz