Zpravodajství

IKEA má problém! Je podezřelá, že špehovala zákazníky

Neuvěřitelný skandál otřásá švédským nábytkovým gigantem IKEA. Podle obvinění firma zneužila policejní databázi. Získávala z ní na své zaměstnance informace, ke kterým neměla mít vůbec přístup.

Švédská nábytkářská firma IKEA Group oznámila, že prošetří obvinění, podle něhož si její francouzská část kupovala informace o svých zaměstnancích a zákaznících. "Chceme tuto situaci osvětlit. Rozhodli jsme se, že provedeme všechny možné kontroly, abychom zjistili, co se stalo," řekl francouzský ředitel pro komunikaci Ikey Pierre Deyris.

ČTĚTE TAKÉ:
 
Francouzský satirický týdeník Le Canard Enchainé ve středu zveřejnil článek, ve kterém píše, že francouzská pobočka společnosti IKEA platila soukromé bezpečnostní agentuře, aby pro ni získávala osobní informace o zaměstnancích a nespokojených zákaznících, kteří reklamovali zboží.
 
Článek obsahuje emailovou komunikaci mezi šéfem oddělení řízení rizik IKEA Jean-Françoisem Parisem a Yannem Messianem z agentury Surete International. Týká přístupu k policejní databázi STIC, která obsahuje tajné informace o 8,7 procentech francouzských obyvatel, tedy o 5,5 milionech lidí. Jsou to nejen pachatelé trestných činů, ale i jejich oběti a svědci.
 
Týdeník sdělil, že Surete International nabídl společnosti přístup do databáze za 80 eur (2000 korun) za jedno vyhledání. Stejné služby poskytl i v registru vlastníků aut.
 
IKEA si pak vyžádala informace o svých zaměstnancích zejména členech odborů. Chtěla také složku zákazníka, který ji zažaloval o 4000 eur (100 000 korun), .
 
Podle AFP mohou soukromým firmám databáze zpřístupňovat bývalí policisté.
 
Mluvčí švédské centrály společnosti Ylva Magnussonová oznámila, že IKEA zahájila interní vyšetřování. Představitel odborů Salvatore Rinaldo oznámil, že zaměstnanci měli o jednání nadřízených podezření, neexistovaly ale přímé důkazy.
 
Francouzské ministerstvo vnitra oznámilo, že nemůže zahájit vyšetřování úniku informací, dokud nebude podána stížnost.
 
Podle Le Canard Enchainé chtěli zaměstnanci podat stížnost ve středu, jedna z jejich právniček Yassine Yakoutiová, ale odmítla sdělit, kdy to udělají a kolik lidí se pod stížnost podepíše.
 
IKEA Group je švédská společnost, která vyrábí a prodává zařízení do domácností. V roce 1943 ji založil Ingvar Kamprad. Firma má celkem 321 obchodních domů ve 38 státech. V Česku má čtyři obchody - dva v Praze a po jednom v Brně a Ostravě.
tn.cz / Mediafax

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz