Zpravodajství

Velký test kvality brambor: z 20 kilogramů vyhodíte 5 kg do odpadu

Každý to asi zná - není brambor jak brambor. Přinesete si domů pytel brambor z obchodu a když se pustíte do jejich zpracování, zjistíte, že poměrně velké množství jich je plesnivých nebo má jinou vadu.

Brambory patří mezi hlavní české suroviny při vaření. Jako přílohu je jíme k naprosté většině jídel v několika druzích úprav. Server Vitalia.cz provedl průzkum kvality brambor na českém trhu a výsledky jsou velmi rozdílné podle prodejců, ale nejen jich.

Mnohdy se stane, že si přinesete domů pytel brambor a po oloupání a okrájení nepěkných částí zjistíte, že jich máte sotva polovinu oproti koupenému množství. "Estetické vady slupky nemusí nutně znamenat konzumní kvalitu,“ říká pro server Vitalia.cz Ivan Tyrol, který se stará o brambory pro prodejny Albert.

Server Vitalia.cz provedl pokus, kdy nakoupil v šesti různých prodejnách několik druhů brambor a zhodnotil jejich kvalitu a množství po oloupání.

Billa

Testovány jsou čtyři druhy přílohových brambor – tři balené z Česka a jedny volné z Francie. "Až na několik výjimek byly všechny brambory pěkné a i ten největší zásah si nevyžádal víc než kousek vykrojené hlízy,“ píše server Vitalia.cz. Odpad z brambor po oloupání je u všech vzorků přibližně stejný – pohybuje se kolem hmotnosti čtvrt kila slupek a odkrojků.

PŘEČTĚTE SI ROZHOVOR S ODBORNÍKEM NA KVALITU BRAMBOR:

Zákazníci hodnotí brambory podle vzhledu, ten ale o chuti nic neříká

Tesco Express

Na výběr jsou dva druhy brambor – dvoukilový pytel a rané brambory na volně na váhu. "Brambory pod značkou Tesca se ukážou být bez problémů a rané brambory, které beru pro zajímavost a srovnání, po oloupání skutečně vedou, slupka z nich je nejtenčí a nejkvalitnější,“ píše autorka testu pro Vitalia.cz.

Žabka a vietnamské potraviny

V náhodně vybraném vietnamském obchodě mají dva druhy brambor, jedny balené v igelitu a jedny volně na váhu. Balené brambory od společnosti Bramko a volné brambory jsou v pořádku – jejich kvalita je slušná

V Žabce už tak dobré brambory nejsou. "Nabírám do sáčku už na pohled nevábné brambory a tipuju, že mám favorita, alespoň mezi dosud zakoupenými modely. Přestože jsou volně vážené, a teoreticky bych si mohla vybrat lepší kusy, není z čeho. Za normálních okolností bych si je vůbec nekoupila, ani když jsou tu jediné,“ píše server Vitalia.cz. Navíc prý brambory smrdí.

ČTĚTE TAKÉ:

Další zkažené potraviny! Inspekce zakázala přes tisíc výrobků

Farmářské trhy na Jiřího z Poděbrad

Dva ze tří nakoupených vzorků nevypadají nejlépe. Po oloupání je to ještě horší. "Ale je třeba dodat, že všechny kazy, i když vypadají škaredě, jsou jen na povrchu pod slupkou a jdou snadno odkrojit,“ píše portál.

Interspar

V nabídce je jeden druh volných brambor na váhu a tři druhy balených. "Shodou okolností jedny nachlup stejné, které se už v testu objevily. Jsou to ty od firmy Bramko typ B a nově i typ C. Céčko dopadá a vypadá příšerně. A jaké bude béčko, které už jsem koupila v dobré kondici u Vietnamců (mimochodem, měli ho na dvě kila dražší o čtyři koruny)? Fuj. Na rozdíl od svých kolegů z vietnamské prodejny jsou tyhle pěkně hnusné,“ hodnotí portál Vitalia.cz.

Albert

I v Albertu se objevují brambory značky Bramko Semice. V tomto případě dokonce v nejlepší kvalitě. Ovšem privátní značka supermarketu Albert Duality na tom není právě dobře. "Loupe se ztuha, slupka je kožnatá a pod ní – ajaj. Některé hlízy jsou OK, jiné KO,“ hodnotí autorka.

Tabulku s přehledem kvality brambor dle množství slupek a odkrojků najdete v úvodu článku.

Vitalia.cz / hru, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz