Zpravodajství

Ústavní soud se zastal ženy v boji proti exekutorům, blokovali jí přes rok majetek

Ústavní soud se zastal ženy v boji proti exekutorům, blokovali jí přes rok majetek
Zdroj: Mediafax

Ústavní soud se v úterý zastal Olgy Třeštíkové z Litoměřicka, které i po zaplacení dluhu u zdravotní pojišťovny exekutoři patnáct měsíců blokovali majetek. S rozhodnutím soudu může být spokojen i Robert Hrabal z Prahy, který může předčasně skončit časově omezenou smlouvu s dodavatelem plynu.

Olga Třeštíková si u Ústavního soudu stěžovala, že i když uznala svůj dluh u zdravotní pojišťovny, česká justice jí neposkytla žádnou ochranu před exekutory. Poukázala na to, že na základě platebních výměrů zaplatila pojišťovně ve dvou splátkách požadované dlužné částky a zdůraznila přitom, že soudní usnesení stejně jako exekuční příkaz obdržela pozdě. O tom, že je na její majetek vedena exekuce, se totiž dozvěděla až po doručení obálky poštou.


Třeštíková pak ihned na účet exekutora zaslala náhradu jeho odměny a nákladů exekuce.


U Ústavního soudu ovšem žena proti praktikám exekutorů a soudů protestovala. Řekla, že její námitky proti exekučnímu příkazu Okresní soud v Litoměřicích nepřezkoumal a zhruba po roce věc jako evidentně skončenou odložil. Třeštíková přitom zdůraznila, že doplatila exekutorovi celou jím požadovanou částku ve snaze zabránit tomu, aby z jejího účtu nebyly v rámci exekuce sraženy žádné částky, ale je přesvědčena, že mu byla nucena zaplatit odměnu, která mu nepříslušela.


Napadené usnesení bylo navíc vydáno téměř po roce od podání námitek a teprve poté, co požádala soud, aby konal. Třeštíková zdůraznila, že na její majetek byla v době podání ústavní stížnosti stále vedena exekuce, ačkoli dluh pojišťovně zaplatila již před 15 měsíci.

ČTĚTE TAKÉ:

Schizofrenička řídila auto bez papírů. Ústavní soud řekl, že do vězení nepatří


Ústavní soud v úterý konstatoval, že stížnost ženy je důvodná a rozsudky litoměřického soudu zrušil. Soudce - zpravodaj Vojen Güttler připustil, že aplikace a interpretace právních předpisů obecnými soudy mohou být v některých případech natolik extrémní, že vybočí z mezí Ústavy, a zasáhnou tak do některého ústavně zaručeného základního práva poškozeného člověka.


"Ústavní soud shledal, že právě k takovému zásahu do ústavně garantovaných práv paní Třeštíkové v projednávaném případě došlo," konstatoval Güttler.


Smlouvu předčasně vypověděl oprávněně, rozhodl soud


Robert Hrabal napadl rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 1, který zamítl jeho návrh na zaplacení finanční částky spolu s úrokem z prodlení. Soud podle něj nesprávně zjistil skutkový stav v jeho sporu. Ten se týkal oprávněnosti předčasného ukončení smlouvy o dodávce plynu do jeho domácnosti, která byla uzavřena na dobu určitou.


"Odůvodnění napadeného soudního rozhodnutí je v tomto ohledu nedostatečné, neboť se zabývá toliko tím, zda smlouva umožňovala stěžovateli od ní odstoupit, dojde-li ke změně smluvních podmínek," konstatoval soudce Vojen Güttler.
Pražský soud podle něj ignoroval otázku, zda stěžovatel možnost odstoupit od smlouvy pro změnu smluvních podmínek skutečně vůči žalovanému využil.
 

muf, tn.cz / Mediafax
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Zemědělci zasažení tornádem dostanou odškodnění od státu

Zemědělci z Jihomoravského a Ústeckého kraje, které v červnu zasáhly přírodní pohromy, v blízké době dostanou od ministerstva zemědělství 80 procent peněz z přiznané částky jako odškodnění. Mezi 81 žadatelů, u nichž pracovníci Škodní komise Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) šetřili, se rozdělí 627 milionů korun. Fond začal vydávat tzv. zálohová rozhodnutí a platby bude posílat záhy po vydání, aniž by se čekalo na nabytí právní moci rozhodnutí.

Krátká zpráva

Sněmovna odvolala Hanu Lipovskou z Rady České televize

Poslanci v pátek odpoledne odvolali Hanu Lipovskou (za Volný blok) z postu členky Rady České televize. Pro odvolání Lipovské hlasovalo celkem 63 poslanců, dalších 11 bylo proti. Důvodem odvolání bylo porušení zákona a také ztráta nezávislosti. Hana Lipovská totiž kandiduje v nadcházejících volbách do Poslanecké sněmovny. Odvolání už minulý týden doporučil sněmovní volební výbor. Členkou rady ČT byla Lipovská od května loňského roku.

Píše se na Deník.cz