Zpravodajství

Benzin a nafta zlevnily. Nejlevnější Natural 95 je v Jihočeském kraji

Benzin a nafta zlevnily. Nejlevnější Natural 95 je v Jihočeském kraji
Zdroj: Mediafax

Pohonné hmoty v Česku opět mírně zlevnily. Benzin Natural 95 se průměrně prodává za 37,5 korun za litr, nafta je o korunu levnější.

Ceny pohonných hmot u tuzemských čerpacích stanic se v uplynulém týdnu opět mírně snížily, benzin Natural 95 zlevnil v průměru o 14 haléřů na 37,56 Kč/l, nafta o tři haléře na 36,69 Kč. Vyplývá to z pondělních údajů společnosti CCS.
 

"Příčinou byl pokles průměrných cen benzinu a nafty na burze v Rotterdamu. Zlevnění však díky růstu distribučních marží nebylo nijak výrazné," konstatoval analytik společnosti Colosseum Petr Čermák. "Velmi nepříznivý byl vývoj na měnových trzích, kde koruna prudce oslabila. Oslabení měny bylo větší než pokles průměrných cen pohonných hmot v Rotterdamu, což by mělo tlačit ceny u našich čerpacích stanic mírně vzhůru. Distribuční marže jsou však na nadprůměrných úrovních a mohly by začít klesat zpět k průměru. Díky tomu bychom se v následujících dnech měli dočkat spíše stagnace cen," odhaduje Čermák.
 

ČTĚTE TAKÉ:

Podnikatelé: Další zvyšování cen pohonných hmot může být likvidační
 

Nejlevnější benzin je i nadále k dostání v Jihočeském kraji (36,97 Kč), poslední místo patří tradičně Jihomoravskému kraji (38,07 Kč). Ceny benzinu rostly jen na Královéhradecku (o tři haléře), nejvýrazněji klesly ve Zlínském kraji (o 28 haléřů).
 

V případě nafty patří první místo Ústeckému kraji (35,94 Kč), poslední příčku stále zaujímá jižní Morava (37,29 Kč). Ceny nejvýrazněji vzrostly v Plzeňském kraji (o 12 haléřů), nejvíce klesly v Královéhradeckém kraji (o 16 haléřů).

Natural 95 je o čtyři haléře dražší než před měsícem, cena nafty se v meziměsíčním srovnání snížila o 11 haléřů. V porovnání se stejným obdobím loňského roku je nejprodávanější druh benzinu dražší o 2,33 Kč, nafta o 2,22 Kč.
 

Zdroj: Mediafax

Průměrné ceny Naturalu 95 a nafty se vypočítávají z reprezentativního vzorku transakcí na karty CCS uskutečněných na všech terminálech na čerpacích stanicích v akceptační síti CCS v České republice, kterou k září 2010 tvořilo 2182 čerpacích stanic. Průměrné ceny se získávají jako podíly jednotkových cen za pohonné hmoty na všech terminálech v České republice, respektive v příslušném kraji, a celkového počtu terminálů. Hodnoty neovlivňuje využívanost čerpací stanice motoristy ani objem načerpaných pohonných hmot.

Tankovali jste někde velmi levně? Máte naopak špatnou zkušenost? Poraďte ostatním řidičům. Napište nám o tom na [email protected] nebo volejte na telefonní číslo 606090909.

fim, tn.cz / Mediafax

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz