Zpravodajství

Porouchané letadlo nahradilo jiné, které se zřítilo. 45 lidí zemřelo

Ruské letadlo, které havarovalo v Indonésii, vůbec nemělo letět. Nahradilo jiný stroj, který byl v té době rozbitý.

Ruský Suchoj Superjet-100, který havaroval při předváděcím letu v Indonésii, původně vůbec neměl letět. Nahradil jiný stroj, který byl rozbitý. Informuje o tom dnes agentura AFP.
 

První část propagačního turné po Asii provedl jiný stroj než ten, který naboural v Indonésii do hory. Sdělila to mluvčí výrobce letadel Suchoj Olga Kajukovová. Původní letadlo zvládlo přehlídky v Kazachstánu a Pákistánu. Poté se ale vrátilo do Moskvy, aby na něm "byly provedeny testy", jejichž důvod mluvčí neobjasnila.
 

Na výměnu strojů upozornily rovněž deníky Moskovskij komsomolec a Kommersant. Novináři si všimli, že původní superjet měl registrační číslo 97005, zatímco havarované letadlo neslo číslo 97004.
 

PSALI JSME:
Černé skříňky zříceného letadla leží v hluboké strži

 

"Nemůžu říct, proč bylo letadlo vyměněno. Ale pokud zakázali s ním provést další předváděcí lety, muselo to mít nějaký důvod," cituje Moskovskij komsomolec nejmenovaný zdroj.
 

Náhradní letadlo, na jehož palubě zemřelo 45 lidí, bylo podle Kajukovové před startem v bezvadném technickém stavu. Příčina nehody se stále vyšetřuje. Indonéští záchranáři již objevili černé skříňky letadla, dosud je ale nedokázali vyzvednout z hluboké strže.

PODÍVEJTE SE NA VIDEO Z MÍSTA PÁDU LETADLA:

Rusové tvrdí, že pád stroje způsobila chyba posádky. Moskovskij komsomolec nicméně naznačil, že vláda nechce připustit možnost technické závady, aby chránila své finanční zájmy. Kapitán letadla byl zkušený a selhání počítačového systému v tuto chvíli nelze vyloučit, píše list. Podezřelé je podle deníku také to, že zaměstnanci firmy, která letadla vyrábí, nesmí o nehodě vůbec mluvit s médii.
 

Suchoj Superjet-100 je první stroj čistě ruské výroby od rozpadu Sovětského svazu. Je určen pro vnitrostátní linky. Rusové si od jeho uvedení na asijský trh slibovali velké zisky.
 

cob, tn.cz / Mediafax
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Sníh komplikuje dopravu, dálnice D6 je uzavřena kvůli nehodě dvou osobáků

Dálnici D6 na 154. km ve směru Sokolov uzavřela dopravní nehoda dvou osobáků s lehkým zraněním. Z důvodu šetření nehody je aktuálně dálnice uzavřena. Na povrchu dálnice je souvislá vrstva sněhu, informuje Policie ČR.

Píše se na Deník.cz