Zpravodajství

Vláda útočí na naše peněženky. Chce schválit vyšší DPH a nižší příspěvky. PŘEHLED ZMĚN

Dlouho hrozili, dnes chtějí své hrozby vyplnit. Ano, už ve středu chce vláda schválit balík změn, které řádně provětrají naše peněženky. Podívejte se, co všechno se chystá, a co se nejspíš stane skutečností.

Vyšší daň z přidané hodnoty pro tři následující roky, vyšší zdanění příjmů lidí s vysokými platy, konec zelené nafty pro zemědělci i pomalejší vyrovnávání důchodů. To jsou jen některé ze změn, které chce vláda ve středu prosadit. Není jich málo a téměř žádná neznamená, že bychom si přilepšili. Podívejte se, co dost možná bude platit už zhruba za půl roku.

Vyšší DPH

Daň z přidané zřejmě stoupne o jeden procentní bod na 15 a 21 procent. Výjimkou budou zdravotnické pomůcky a dětské pleny, které kvůli Bruselu čeká přesun do základní sazby. Ministerstvo financí jako předkladatel zákona už upozornilo, že jednotná sazba DPH ve výši 17,5 procenta bude odložená z příštího roku na rok 2016.

PSALI JSME:

Vysoké daně mučí Česko. Podívejte se, jak ušetřit tisíce. KALKULAČKA

Konec zelené nafty

Balík daňových změn počítá i se zrušením "zelené nafty", zemědělcům tak nejspíš skončí možnost 60procentní vratky spotřební daně z nafty využité na obdělávání polí. Podle návrhu se zároveň zvýší daň z převodu nemovitosti ze tří procent na čtyři a srážková daň proti vyvádění zisků do daňových rájů stoupne na 35 procent.

ČTĚTE TAKÉ:

Nečas: Sazby DPH vzrostou na 15 a 21 procent

Vyšší zdanění bohatých

Sedmiprocentní takzvaný solidární příspěvek mají lidé s příjmy nad 100 tisíc korun měsíčně odvádět z částky nad tuto hranici. "V daném případě se nejedná o zavedení dalšího daňového pásma pro daň z příjmů fyzických osob," uvedlo ministerstvo financí. Vypočetlo, že daň se bude zvyšovat v závislosti na výši hrubého příjmu a čistý příjem z podnikatelské činnosti.

Omezení paušálů pro živnostníky

Úprava počítá se zachováním stávající výše výdajových paušálů. Zároveň s nimi ale přijdou živnostníci o možnost uplatňovat daňové zvýhodnění na vyživované dítě a na manželku nebo manžela. "V případě souběhu příjmů z více druhů činností bude nárok na daňové úlevy zachován, pokud součet základů daně s využitím paušálu bude nižší než 50 procent celkového základu daně," zmínil rezort Miroslava Kalouska (TOP 09).

"U činností spadajících do paušálů ve výši 40 procent, respektive 30 procent bude absolutní výše odpočtu prostřednictvím paušálu omezena na 800 tisíc, respektive 600 tisíc korun," uvedlo ministerstvo financí. Mezní příjem pro uplatnění odpočtů tak bude dva miliony korun.

ČTĚTE TAKÉ:

Ministři chtějí zase zvýšit DPH! Podívejte se, jak by zdražily potraviny

Příspěvek na bydlení

Příspěvek na náklady bydlení bude podle zákona sjednocený do systému dávek pomoci v hmotné nouzi.

Změny důchodů

V předstihu už do parlamentu vyrazil návrh, který pro následující tři roky mění valorizační schéma penzí. Důchodci mají podle něj v letech 2013 až 2015 dostávat každoročně navíc sumu ve výši třetiny růstu reálných mezd a třetiny míry inflace. Dosud přitom valorizace kompenzuje penzistům růst spotřebitelských cen stoprocentně.

PSALI JSME:

Tripartita schválila předdůchody. Budou pro všechny! KALKULAČKA

Předložený balík změn má být účinný od roku 2013 a Kalouskův rezort ho zpracoval prioritně. V průběhu letošního roku vládě předloží další sérii opatření, které budou účinné až od roku 2014. Vláda koncepci změn schválila 11. dubna, ve středu by měla jen potvrdit její legislativní podobu a odeslat balík do sněmovny.

tn.cz / hop
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz