Zpravodajství

V Mnichově našli starou mapu Ameriky, která ji zobrazuje jen patnáct let po objevení

V Mnichově našli starou mapu Ameriky, která ji zobrazuje jen patnáct let po objevení
Zdroj: Getty Images

Ve staré německé knize z 19. století v úterý symbolicky před Dnem nezávislosti náhodou našli 500 let starou mapu známou jako "americký rodný list".

O nálezu informoval server deníku Daily Mail. Jedná se o jednu z pouhých pěti kopií mapy známého kartografa Martina Waldseemuellera. Mapa, která je datovaná do roku 1507, měří 38 centimetrů na 27,5 centimetrů, je rozdělená na 12 dílků a lze ji složit do podoby malého glóbu.
 

Mapu, která poprvé zobrazuje Ameriku, našli zaměstnanci univerzity Ludwiga Maxmiliana v Mnichově.
 

"Učinili jsme senzační objev," uvedl Klaus Rainer Brintzinger, ředitel univerzitní knihovny.
 

"Zdá se, že se jedná o druhou edici. Je to jedinečná mapa. Doposud jsme neměli žádné údaje o podobné mapě," sdělil Sven Kuttner, který vede oddělení starých knih.
 

Tři verze mapy jsou uloženy v Minneapolisu, Offenburgu a bavorské státní knihovně v Mnichově. Čtvrtá kopie byla vydražena v roce 2005 v aukční síni Christie´s za milion dolarů (20 milionů korun).
 

[IMAGEBOX_1030193]U Británie našli záhadnou zemi, žily v ní tisíce lidí, pak ji spláchla tsunami

[IMAGEBOX_1030193]


Mapa je přelomová v tom, že poprvé zobrazuje Ameriku pod tímto názvem na počest italského objevitele Ameriga Vespucciho. Waldmueller totiž věřil, že první Evropanem, který objevil Ameriku, byl Vespucci, nikoliv Kryštof Columbus.
 

Německá kancléřka Angela Merkelová v roce 2007 věnovala Spojeným státům k pětistému výročí pojmenování Ameriky podobnou, avšak podstatně větší mapu. Ta je nyní v knihovně amerického Kongresu ve Washingtonu.
 

hmr, tn.cz / Mediafax
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz