Zpravodajství

Norský masový vrah Breivik chce založit síť pravicových radikálů

Norský masový vrah Breivik chce založit síť pravicových radikálů
Zdroj: isifa.com

Norský masový vrah Anders Breivik chce založit síť pravicových radikálů. Zhruba s padesáti extrémisty si dopisuje z vazby. Breivik loni v červenci v Oslu a zejména na ostrově Utoya popravil 77 lidí.

Breivik dostal do vězení stovky dopisů od svých příznivců. Denně je v kontaktu s dalšími pravicovými extremisty, z nichž někteří také sedí ve vězení. Padesátku pravicových radikálů v Evropě chce sdružit v jedné síti a založit extremistické hnutí v evropských věznicích.
 

"Můj klient tráví osm až deset hodin denně psaním dopisů," uvedla atentátníkova obhájkyně Vibeke Bæraová. Breivik v dopisech popisuje, jakým způsobem chce pokračovat v boji proti liberální imigrační politice a dalších demokratických hodnotách jeho rodného Norska.
 

Breivik má v cele k dispozici počítač bez připojení k internetu. Nemůže proto odesílat ani přijímat e-maily a je odkázán na poštovní styk. Obsah jeho korespondence kontrolují vězeňští dozorci.
 

Několik politiků již proti Breivikovu dopisování vznesli námitky. Podle nich jde o stálou hrozbu, protože jeho dopisy mohou ostatní nabádat k násilí.
 

Související obsah


Breivik za svůj pobyt ve vězení obdržel bezmála 600 dopisů. Vězňové mají korespondenci povolenou, ale vedení Breivikovy věznice zvažuje atentátníkovo psaní omezit. "Vidíme, co píše. Zkoumali jsme, zda jeho dopisy můžeme hodnotit v kontextu jeho útoků," řekl Knut Bjarkeid, ředitel věznice Ila.
 

"Nyní jsme obdrželi potvrzení od ministerstva spravedlnosti, že můžeme," dodal Bjarkeid. To znamená, že vedení věznice by mohlo Breivikovu korespondenci zakázat.
 

Breivik také uvádí, že hodlá napsat tři knihy. V jedné by psal o svých loňských útocích, ve druhé o ideologii, která jej k nim vedla, a ve třetí by popsal své představy budoucnosti.
 

Třiatřicetiletý Breivik loni 22. července odpálil bombu u vládní budovy v centru Osla. Pak přejel na ostrov Utoya severozápadně od metropole, kde tábořili členové mládežnické organizace vládní Norské strany práce, a začal střílet.
 

Výbuch v Oslu zabil osm lidí. Na ostrově Utoya připravil Breivik o život dalších 69. Nejmladší z obětí zrovna slavila 14. narozeniny. Zraněno bylo 242 lidí.
 

Související obsah


Breivik prohlašuje, že svým činem chtěl norskou společnost bránit před islamizací a multikulturalismem. Nyní ve vazební věznici čeká na rozsudek soudu. Proces s ním skončil před měsícem a 24. srpna soud vynese verdikt.
 

Porota nepochybuje o tom, že Breivik je pachatelem vražd. Musí však rozhodnout o jeho duševním zdraví. Pokud by dospěla k závěru, že vraždil v nepříčetnosti, putoval by místo do vězení do psychiatrické léčebny. V opačném případě mu hrozí nejvyšší možný trest, což je v Norsku 21 let odnětí svobody. Pobyt za mřížemi lze po této době rozhodnutím soudu prodloužit.
 

tn.cz / Mediafax / hmr
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Auto v Praze srazilo dva chodce. Jsou vážně zranění

Vážná nehoda se stala v sobotu v noci v pražských Holešovicích. Auto tam srazilo dva chodce. "40letý muž utrpěl velmi vážný úraz hlavy a mnohačetná poranění. Po resuscitaci jsme ho převezli do motolské nemocnice. 39letý muž utrpěl úraz nohou a hlavy. Při vědomí jsme ho transportovali do vinohradské nemocnice," informovali na twitteru záchranáři. Policisté nyní zjišťují, co se přesně stalo, a zda dvojice přecházela přes přechod. "Alkohol u řidiče osobního auta byl negativní," sdělila policie.

Píše se na Deník.cz