APLIKACE TN.CZ
Zpravodajství

Ostravské ghetto nechtějí Romové opustit. Je jich tam stále 140

Asi 140 lidí převážně romské národnosti, mezi jimiž jsou i děti, zůstává na vlastní nebezpečí v domech v ulici Přednádraží v Ostravě-Přívoze. Domy nesplňují bezpeční ani hygienické podmínky.

Majitel domů Oldřich Roztočil se podle svých slov bude snažit zachovat a opravit dva až tři domy. "Musely by se ale odčerpat jímky a je otázka, kdo to zaplatí. Mluvilo se tady i o nové kanalizaci, která by vedla na ulici Palackého, to se už bavíme o deseti milionech korun, řekl Roztočil.

"Město i dnes připustilo, že dojde k exekučnímu vystěhování a já nemůžu v tuhle chvíli začít opravovat domy a investovat do nich, když nevím, kdy budou připojeny na kanalizaci a znovu otevřeny. Nemám ani prostředky na to, abych si najal agenturu a nechal to tady hlídat do doby, než se zprovozní kanalizace,“ dodal.

Vzhledem k probíhajícímu správnímu řízení nechtěl vedoucí stavebního úřadu Jiří Švarc další postup úřadu komentovat. "Všechny osoby, které se momentálně v domech zdržují, se tam zdržují na vlastní nebezpečí a za ohrožení jejich života a zdraví zodpovídají oni sami spolu s vlastníkem těchto domů,“ řekl Švarc.

Stavební úřad nařídil v pátek vyklizení 10 domů v lokalitě ulice Přednádraží vzhledem k tomu, že technický stav budov a hygienické podmínky ohrožují zdraví a životy nájemníků. Při kontrolách objektů úředníci zjistili vážné nedostatky spočívající v hrubém poškození nosných konstrukcí, stropů a balkónů. Poškozené jsou komíny a střechy, vnitřní rozvody elektroinstalace nejsou schopné bezpečného provozu, je zde zavlhlé zdivo vlivem nefunkčních vnitřních rozvodů kanalizace.
 

Související obsah

Amnesty International ČR (AI) ve svém pondělním prohlášení k vystěhování romských rodin vyzvala ostravský úřad, aby k vystěhování přikročilo jen v nejkrajnějším případě jako poslední možnost poté, co se vyčerpají jiné varianty. "Úřady by měly všem rodinám - pokud budou vystěhovány - zajistit náhradní bydlení odpovídající mezinárodním standardům. To znamená bydlení, které je pro rodiny dostupné z hlediska lokality i ceny, a které zajišťuje přístup ke zdrojům vody a základním službám," uvedla mluvčí AI Martina Pařízková.

Takhle to vypadá v ostravském ghettu:


"Čtrnácti rodinám bylo nabídnuto náhradní bydlení v ubytovně. Tato ubytovna je ale nevhodná a neodpovídá mezinárodním standardům náhradního bydlení. Často až devítičlenná rodina by měla žít v jednom pokoji a platit dvojnásobnou cenu než doposud," dodala.

Podívejte se na reportáž TV Nova o ostravském ghettu:



 

tn.cz / mediafax / kos

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz