Zpravodajství

Českem se prohnaly prudké bouře. Blesk zapálil střechu, voda vyhnala děti z tábora

Jih republiky v noci potrápily bouřky. Hasiči vyjížděli především k popadaným stromům a zatopeným sklepům. Ve Studnici evakuovali tábor.

Pořádně rušnou noc mají za sebou hasiči z celé republiky. Kvůli silným bouřkám vyjížděli ke stovkám zásahů. Nejhorší situace byla na Moravě, kde museli evakuovat dětský tábor nebo hasit střechu rodinného domu, kterou zapálil blesk.Jihočeští
hasiči vyjížděli kvůli bouřce k desítkám výjezdů. "Od 19. do 21. hodiny jsme vyjeli nejméně patnáctkrát, nejčastěji jsme odklízeli popadané stromy, v několika případech jsme odčerpávali vodu," upřesnil operační důstojník. Nejvíce zásahů hasiči zaznamenali na Jindřichohradecku a Táborsku. V okolí Tábora padaly kroupy o velikosti hrachu.

Od večerních hodin byla také uzavřena železniční trať mezi Vyšším Brodem - klášter a Rybníkem. V Herbertově u Vyššího Brodu byla trať pod vodou. Provoz byl obnoven v dopoledních hodinách.

Evakuace tábora


Na jihu Moravy vyjížděli hasiči především k zatopeným sklepům. Ve Studnici však museli evakuovat dětský tábor, který ohrožovaly popadané větve a rozvodněná říčka. Všech 24 dětí je nyní už v bezpečí.

Celkem hasiči v noci zasahovaly na stovce míst. "V Brně jsme v ulici Koliště zachraňovali posádku auta, která uvízla v laguně. Její hladina v prohlubni vozovky vystoupala do výšky 70 centimetrů. Další uvízlá vozidla jsme vyprošťovali ve Sportovní ulici, na Mojmírově náměstí a dalších místech krajského města," sdělil  mluvčí hasičů Jaroslav Haid.


Podívejte se, jak to v Brně vypadalo:

V Lidické ulici uvěznila voda ženu v suterénu pojišťovny. V Brně-Slatině utrhl vítr plechovou střechu a u nákupního centra Avion zase zbortil konstrukci reklamního poutače.

Na silnici z Bílovic do Adamova zablokovala auto zřícená část svahu a popadané stromy. Silnice zůstala neprůjezdná.

Blesk zapálil střechu

Hasiči z Vysočiny měli v noci osmnáct výjezdů. Většinou šlo o popadané větve a stromy. Nejvíce trápilo počasí Jihlavsko a Třebíčsko. V Kochanově na Žďársku však blesk uhodil do střechy rodinného domu. "Začala hořet půda. Zásah hasičů sice trval jen několik minut, přesto majitel odhadl škodu na sto tisíc korun,“ uvedla mluvčí Petra Musilová. Všechny zásahy se obešly bez zranění.

Blesk uhodil do komína


Moravskoslezští hasiči měli v noci 90 výjezdů. Většinou vyjížděli ke spadlým stromům a větvím, informoval krajský mluvčí Petr Kůdela.

Nejvíce zásahů bylo v okrese Ostrava-město, tam hasiči zasahovali u 60 případů. Na Karvinsku jich byla asi polovina.

"Hasiči vytahovali dva automobily ze zatopeného podjezdu pod železničním mostem v Ostravě, v Mariánskohorské ulici, vedle nákladového nádraží," doplnil mluvčí Petr Kůdela.


Olomoučtí hasiči v noci zaznamenali třináct výjezdů, informovala o tom mluvčí Vladimíra Hacsiková. Většinou odstraňovali popadané stromy a očerpávali vodu ze zatopených míst. Před půlnocí vyjížděli profesionální hasiči z Olomouce a dobrovolní hasiči do Velkého Týnce, kde se voda z polí valila po místní komunikaci asi metr širokým pruhem.

"Hasiči se snažili společnými silami navést potok do místní kanalizace. Po pročištění kanálové vpusti se to podařilo. Voda zatopila jednu garáž, ve které bylo deset centimetrů vody,“ doplnila mluvčí.

  

Rady jak se silným změnám počasí bránit najdete tady.


 

vrl, muf, tn.cz / Mediafax
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz