Zpravodajství

Přijde safari ve Dvoře Králové o zvířata? Ředitelka říká, že ne

Přijde safari ve Dvoře Králové o zvířata? Ředitelka říká, že ne
Zdroj: isifa / Lidové noviny / TOMAS KRIST

Zoologická zahrada a safari ve Dvoře Králové přišla o členství ve světové asociaci zoologických zahrad. Co za tím je? Vedení zahrady říká, že skutečné důvody nezná.

Zoo Dvůr Králové nad Labem byla vyloučena ze Světové asociace zoologických zahrad (WAZA). Tato zpráva se objevila v českých médiích už včera. Mimo jiné se vyskytly i informace, že ze zoo nyní zmizí zvířata. Vyloučení údajně souvisí s porušováním etického kodexu při práci se zvířaty. Vedení zahrady ale tvrdí, že jde o zbytečný humbuk. 
 

Ředitelka zoo Dana Holečková pro TN.cz dnes uvedla, že členství v asociaci WAZA skutečně skončilo. Vadí jí ale průběh, jak k tomu došlo a také uvedla, že není pravdou, že zoologická zahrada přijde o svá zvířata. "Informace, že přijdeme o zvířata, by mohla naši zahradu poškodit," uvedla rozhořčená Holečková a dodala, že ji mrzí, že zrušení členství nebylo s vedením zoo nijak projednáno.
 

"Je nám to líto, mrzí nás to, ale vyloučení z asociace je pro nás okrajovou záležitostí,“ řekla pro TN.cz ředitelka. Zároveň dodává, že žádali o to, aby jim bylo vysvětleno, proč už členy nejsou, ale toho se nedočkali. "Jednali o nás bez nás,“ je přesvědčena Holečková.
 

Návštěvníci zahrady podle ředitelky a jejích spolupracovníků žádné změny rozhodně nepocítí. "Žádné zvíře vracet nemusíme. WAZA totiž žádná zvířata nevlastní,“ uvedla ve čtvrtek tisková mluvčí Jana Myslivečková.
 

Související obsah

Zoo už v roce 2010 vystoupila z Evropské asociace zoologických zahrad (EAZA). Údajně kvůli dlouhodobým neshodám. Tisková mluvčí Myslivečková tvrdí, že od té doby začaly i problémy a spory s celosvětovou asociací WAZA.
 

To, že zoologická zahrada už není členem v asociacích WAZA a EAZA, nemá podle vedení na chod zahrady žádný vliv. "Dostali jsme dokonce několik emailů od spřátelených zahrad. Psali, že to nechápou, že se diví, proč tohle WAZA udělala. Prý se od nás většina zahrad může učit, jak jednat se zvířaty,“ je přesvědčena ředitelka Holečková.

tn.cz / juz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Velká Británie zpřísňuje pravidla, pro vstup do země je nutné mít test na covid-19

Velká Británie od pondělí zpřísňuje pravidla pro vstup do země. Nově se cestující dostanou do země už jen s negativním výsledkem testu na covid-19. Nezáleží na tom, jestli jsou očkovaní, musí se prokázat testem. Země ke zpřísnění přistoupila, aby zabránila šíření varianty omikron. "Od pondělí mohou do země přicestovat z Nigérie jen občané a rezidenti Velké Británie a musí podstoupit samoizolaci," uvedl na twitteru britský ministr zdravotnictví Sajid Javid a dodal, že vakcíny stále zůstávají hlavním nástrojem, jak před covidem ochránit sebe a své blízké.

Krátká zpráva

Za sobotu přibylo 10 967 nakažených, je to méně než před týdnem

Česko za sobotu eviduje 10 967 potvrzených případů nákazy koronavirem. Před týdnem za sobotu přibylo o 1 500 případů více. Nejhorší situace je v okresech Kroměříž, Uherské Hradiště a v Olomouci. V nemocnicích je aktuálně 6 431 pacientů s covidem, z toho 1 018 v těžkém stavu. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Krátká zpráva

Prezidenti USA a Ruska projednají vojenskou situaci na Ukrajině

Americký prezident Joe Biden a ruský prezident Vladimir Putin chtějí v úterý prostřednictvím videohovoru prodiskutovat napjatou situaci na Ukrajině. "Biden podtrhne americké obavy z ruských vojenských aktivit na hranici s Ukrajinou a znovu potvrdí podporu Spojených států suverenitě a územní celistvosti Ukrajiny," uvedla mluvčí Bílého domu Jen Psaki v tiskovém prohlášení.

Krátká zpráva

Autobus v Keni strhl silný proud, utonulo přes 20 lidí

Více než 20 lidí se v sobotu utopilo při nehodě autobusu v Keni asi 200 kilometrů východně od hlavního města Nairobi. Jeho řidič se snažil přejet rozvodněnou řeku přes zatopený most, ale byl stržen silným proudem a převrátil se na bok. Autobus převážel členy katolického pěveckého sboru z východokeňského města Mwingi na obřad v okrese Kitui.

Píše se na Deník.cz