Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku přiznal Lukáši Burešovi z Brna odškodnění ve výši téměř půl milionu korun za nedobrovolnou hospitalizaci na psychiatrii. Soud ve čtvrtek zveřejnil rozsudek ve své databázi.
Bureš se na psychiatrii ocitl v únoru 2007 poté, co se předávkoval uklidňujícím lékem, který mu předepsal jeho lékař, a vyšel na ulici pouze ve svetru s obnaženou dolní polovinou těla. Policejní hlídka, která Bureše zadržela, ho považovala za drogově závislého, a proto skončil na psychiatrii.
Muž ve stížnosti podané ke štrasburskému soudu uvedl, že jeho hospitalizace byla nezákonná a české úřady postup řádně nevyšetřily.
Stěžoval si také na ponižující zacházení ze strany zdravotnického personálu a na to, že na záchytce, kam ho převezli, byl dlouhé hodiny připoután k lůžku.
Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku Burešovi přiznal jako náhradu za nemajetkovou újmu 20 000 eur (zhruba 496 000 korun).
Rozsudek zatím není pravomocný. Česká republika se stejně jako Bureš může do 90 dnů od doručení rozsudku odvolat k velkému senátu štrasburského soudu.
Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz