Zpravodajství

Lukášek (6) trpí "nemocí výjimečných". V šesti měsících znal dopravní značky

Šestiletý Lukášek to nemá v životě jednoduché. Po dětské mozkové obrně má problémy s nohami a navíc trpí Aspergerovým syndromem neboli nemocí výjimečných. Jedná se o vzácnou formu autismu.

Lukáš je momentálně v Jánských Lázních na léčebném pobytu. Lékaři se tu snaží přimět k poslušnosti jeho nohy. Během šestitýdenního pobytu v lázních se vždy zdravotní stav Lukáška zlepší, jenže fyzické problémy nejsou tím jediným.


Velký milovník výtahů, dopravních značek a veškeré techniky totiž trpí navíc epilepsií a takzvaným Aspergerovým syndromem, jednou z forem autismu. "Je to tak a tak, zná třeba cestu do nemocnice v Motole. Přesně ví kdy odbočit, pamatuje si všechny dopravní značky na cestě," popsala projevy autismu jeho matka.


Právě Lukášův autismus může i za to, že celá rodina je vždy v pondělí a ve středu přikována k televizní obrazovce. Všichni sledují seriál TV NOVA Gympl s ručením omezeným. Lukášovou oblíbenou postavou je Nikol Matulová, která také trpí Aspergerovým syndromem. "Jo, to je nemoc, co mám i já," dodal chlapec.

Související obsah


Lukáš už v šesti měsících rozeznával všechny dopravní značky. Má fotografickou paměť, ale zároveň je také hyperaktivní s výraznými poruchami chování. Problém se objeví vždy, když jeho okolí poruší zaběhnuté rituály. "Když jdeme něco koupit a on nejde třeba naprosto stejnou cestou jako jindy, zasekne se a vzteká se," popsala matka.


Lékařské prognózy nic neslibují, pohybovat by se v budoucnu snad mohl i bez chodítka. Autismu se ale nikdy nezbaví.
 

anš, tn.cz / TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz