Zpravodajství

Sněmovna odložila schvalování rozpočtu. Kalousek ho musí přepracovat

Nejdůležitější úkol dne sněmovna splnila bez dlouhých průtahů. Návrh státního rozpočtu na příští rok vrátila vládě k přepracování. Premiér Nečas pro něj totiž nenašel dostatečnou podporu ve vlastní straně.

Státní rozpočet pro příští rok bude ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) sestavovat znovu. Sněmovna totiž ve středu vyhověla jeho přání a původní návrh vrátila vládě k přepracování. Kalousek zdůraznil, že nynější varianta se neopírá o platnou legislativu, protože se vázala na daňový balíček. Pro návrh hlasovalo 127 zákonodárců, proti devět, většina z nich byla z lavic sociálních demokratů a jeden nezařazený poslanec.

Vláda bude muset předělaný rozpočet vrátit do dolní komory parlamentu do 23. listopadu. Bude muset být upravený podle "platné legislativy", to znamená, že nejspíše bude počítat se sjednocenou DPH v hodnotě 17,5 procenta. "Nový návrh vyjde z makroekonomické prognózy, kterou budeme mít na konci října, druhá věc, která to ovlivní, je platná legislativa. Příjmy se sníží o 20 až 25 miliard korun, a tudíž i výdaje. To, co předložím, bude deficit 100 miliard, nepochybně. Saldo zůstane," oznámil zákonodárcům Kalousek.
 

Stále to však neznamená, že se konsolidační balíček (tj. zvyšování DPH a „milionářská“ daň) na jednání sněmovny dnes nemůže objevit. Zda se poslanci k balíčku dostanou, bude záležet na tom, jak rychle budou projednávat ostatní zákony ve druhém čtení. Pokud by jej nezačali na plénu projednávat ve středu, zabývat se jím začnou v pátek. Třetí čtení by pak mohlo nastat buď během příštího týdne, nebo po kongresu největší vládní strany ODS, který se uskuteční o víkendu 3. a 4. listopadu.
 

Sledovali jsme jednání Sněmovny

17:30 Daňový stabilizační balík poslala Poslaneská sněmovna do závěrečného čtení. Poslanci načetli pozměňovací návrhy, které například ponechávají stávající sazby DPH a poslali ho tak do třetího čtení.

Zatím není jasné, kdy se k návrhu v závěrečném čtení zákonodárci dostanou, mohlo by to být již v příštím týdnu, tedy před kongresem ODS, který se bude konat o víkendu 3. a 4. listopadu.


14:45 Poslanci rozhodli, že vláda musí předělat návrh státního rozpočtu na příští rok. Nečas má tak šanci domluvit se s rebely. Pro návrh hlasovalo 127 zákonodárců, proti bylo devět.

Vláda bude muset předělaný rozpočet vrátit poslancům do 23. listopadu. Bude muset být upravený podle "platné legislativy", to znamená, že nejspíše bude počítat se sjednocenou DPH v hodnotě 17,5 procenta.
 

13:00 Rozprava nad návrhem vrátit rozpočet vládě je ukončena. Jednání poslanců je přerušeno.
 

12:59 Bárta: "To, co nyní tvoříme (odklad schvalování rozpočtu) je jednoznačně nejprokorupčnější opatření, které můžeme učinit. "
 

12:50 Vít Bárta (nezařazený) upozorňuje, že výběr daní nebude takový, jaký vláda plánuje. A že tak jako tak se bude v rozpočtu příští rok škrtat.
 

12:47: Šlégr: "Vláda umí jen škrtat, škrtat, škrtat. To nepomáhá hospodářskému růstu, ale podvazuje ho. Potřebujeme politiku podporující růst a konkurenceschopnost země.“
 

12:40 Jiří Šlégr (NS-LEV 21): "Nejsem proti zvyščování daní, ale proti zvyšování DPH."
 

12:27 Břetislav Petr (ČSSD): "ODS se hádá o jedno procento daní, ale nikdo neřeší, jaký je propad výběru daní."
 

12:15 Babák: "Rozpočet je v příjmech nastaven nepravdivě.“ Upozorňuje, že si protiřečí očekávaný růst ekonomiky (nastavený na současnou výši DPH) s faktem, že vláda hodlá DPH zvyšovat.
 

12:12 Slova se ujal Michal Babák (VV): "Rozpočet je nutné přepracovat v souvislosti s dosud neodsouhlasenou legislativou." Dále se hodlá věnovat kritice rozpočtu.
 

Podívejte se na reportáž TV Nova: 

12:00 Podle Dolejše by se vláda měla zaměřit spíše na prorůstová opatření na úkor pomalejšího oddlužování.
 

11:55 Dolejš (KSČM) vyzval vládu, aby se orientovala na ruský a čínský trh.
 

11:49 Jiří Dolejš (KSČM): "Tím, že se nám čas pro projednání rozpočtu zkracuje, vzniká nejen stres, ale sílí nejistota, zda rozpočet na rok 2013 bude ještě rozpočtem této vlády.“
 

11:30 Jiří Paroubek ukončil svůj půlhodinový projev. Vládě doporučil mimo jiné podporu pracovních míst.
 

11:03 Jiří Paroubek (NS-LEV 21): "Myslím, že je to logický krok, když vláda přichází s návrhem na stažení a přepracování rozpočtu. Dělá ale z nouze ctnost. (…) Stažením rozpočtu přikročíme k rozpočtovému provizoriu. Nemít v polovině října za sebou první čtení rozpočtu, je velmi vážná věc.“
 

10:59 Lubomír Zaorálek (ČSSD) vzkazuje premiérovi: "Nehorázné není moje vystoupení, nehorázných je těch 30 mrtvých a reakce na ně.“ Jako příklad správné reakce uvádí odsouzení vědců v italské Aquile za to, že neodhadli včas zemětřesení.
 

10:53 Kalousek vysvětluje, že nový návrh rozpočtu přizpůsobí nové legislativě a čerstvé makroekonomické prognóze, kterou bude mít koncem října.
 

10:50 Sobotka: "Hrajete tady komedii s Poslaneckou sněmovnou i Českou republikou. Jedna velká komedie! Za dva měsíce je tady konec roku a nikdo neví, jaký ten rozpočet bude a jaké budeme platit daně."
 

10:48 Bohuslav Sobotka (ČSSD): „Lepší než tato nejistota a agónie by byla dohoda o předčasných volbách.“
 

10:44 Nečas: "I kritika by měla mít své limity. To co předvedl Lubomír Zaorálek je nehoráznost. Nelze ministra financí vinit ze smrti 30 lidí. (...) To, co předvedl pan Zaorálek, je politický hyenismus.""
 

10:42 Slova se ujímá premiér Petr Nečas: "Vláda nemůže udělat nic jiného, než rozpočet stáhnout. To je zodpovědné jednání."
 

10:41 Zaorálek: "I díky ministru Kalouskovi máme v této zemi 30 mrtvých (po otravě metylalkoholem - pozn. red.). Tohle všechno je důsledek jednání jeho ministerstva (…) a nečinnosti celní správy."
 

10:35 Zaorálek: "Ministr financí svou funkci vůbec neplní. (...) Pan ministr se nezajímá o takové věci jako je daňový výběr. V tomto ministr Kalousek zcela zaostává."
 

10:33 Lubomír Zaorálek (ČSSD): "Projednávání rozpočtu v České republice už svou vážnost dávno ztratilo. Sestavujeme tu fiktivní rozpočty..."
 

10:25 Sobotka: "Nejlepším řešením by byla dohoda o předčasných volbách a ukončení této agonie."
 

10:22 Sobotka: "Nevěřím vládě, že návrh rozpočtu přepracuje dobře. Není to seriozní přístup. Sněmovna nemůže na tento návrh jen tak kývnout. Není možné dát vládě bianko šek. Příští návrh rozpočtu může být ještě horší."
 

10:19 Slova se ujal předseda ČSSD Bohuslav Sobotka
 

10:15 Miroslav Kalousek vyzval poslance, aby vládě vrátili jeho návrh státního rozpočtu pro rok 2013 k přepracování
 


 

Vládě poslanci vrátí k přepracování návrh státního rozpočtu a to kvůli tomu, že zatím není jasné, jaké daňové změny se podaří vládní koalici v Parlamentu obhájit. Občanští demokraté totiž nenašli shodu se svými "rebely", tedy šesticí poslanců vedených Petrem Tluchořem, kteří nechtějí slyšet o zvyšování nepřímých daní. Podle nich se takovéto postupy, i kdyby v rámci snížení zadlužení České republiky, nehodí pro občanské demokraty. Pokud se najde s rebely dohoda, změny v rozpočtu budou "pouze" v hodnotě miliard a návrh se bude moci rychle znovu poslat do Parlamentu. Pokud k dohodě nedojde, bude se muset komplexně předělat.
 

Související obsah

Kompromis jim dříve nabídnul premiér Nečas, spočívá v tom, že by se od příštího roku zvýšila pouze spodní sazba daně z přidané hodnoty na 15 procent, horní by zůstala na 20 procentech. "Solidární přirážka", která zvyšuje daně pro občany s příjmem nad 100 tisíc korun o sedm procent, by platila pouze v příštím roce.
 

"Nemá cenu jít za koaličními partnery na renegociaci balíčku, když za sebou nebudeme mít 51 hlasů poslanců ODS," vysvětlil premiér, který znovu odmítnul spekulovat o tom, kdy by se mohl dostat balík i s hlasováním o důvěře před poslance ve třetím čtení.
 

Nečasův kompromis se však rebelům rozhodně nezamlouvá. "Já pořád věřím, že si všichni uvědomí, že tady jde o daleko víc než o jedno procento, že jde o program ODS, o budoucnost ODS. Jedno procento údajného kompromisu považujeme za zoufale malý krůček a pevně věříme, že dohoda na tom, aby tato vláda a koalice naplnila koaliční smlouvu a šli jsme kupředu k nějaké obhajobě pravicové politiky, je možná," řekl po jednání jeden z šestice rebelů ODS Petr Tluchoř.
 

Podle rebelů také není pravda, že nelze ve státním rozpočtu najít dostatečné úspory, které by pokryly výpadek plánovaných příjmů spojený s jejich požadavkem nezvyšovat sazby DPH a nezavádět milionářskou daň.
 

"Při předložení tohoto zákona spojeného s důvěrou vládě jsme mnohokrát slýchali, že tam není prostor ani na jedno písmenko. Prostor deseti miliard se našel poměrně obratem. Já nevidím žádný důvod, aby se nemohla zachovat i druhá sazba DPH a aby se nezaváděla milionářská daň. To jsou prostě klíčové věci, které jdou proti programu ODS," dodal Tluchoř, kterému se vůbec nelíbí přístup premiéra Nečase.
 

"Jsem přesvědčen, že je nesmyslné s takto špatným zákonem spojovat důvěru a hazardovat s touto zemí. Je chybou, že si Petr Nečas bere ODS, tento poslanecký klub, tuto Poslaneckou sněmovnu a tuto vládu jako rukojmí. Prostě neplatí, že buď balíček, nebo smrt. Neplatí, že buď Petr Nečas, nebo komunisté," přisadil na adresu předsedy vlády.
 

Pokud balíček, který obsahuje zvýšení obou sazeb DPH o jeden procentní bod na 15 respektive 21 procent neprojde a neodsouhlasí se žádná jiná varianta, od 1. ledna bude v České republice sjednocená sazba v hodnotě 17,5 procent.

tn.cz / mediafax / gar

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz