Zpravodajství

Miliony muslimů kamenovaly Satana. Rituál potrvá dva dny

Miliony poutníků v Saudské Arábii "kamenovaly Satana". Tento symbolický rituál, při kterém zuřivě hází kameny o zeď, je součástí poutě do Mekky.

Obřad se odehrával v pátek ve městě Mina poblíž Mechy. Sjelo se sem 3,4 milionů věřících z více než 189 zemí. Za zpěvu "Allah Akbar" házeli kamínky na posvátnou zeď, čímž symbolizovali kamenování Satana. Rituál trvá nejméně dva dny a skončí nejdříve v sobotu. Poté si každý poutník musí oholit hlavu.

Pro muslimy je svatá pouť do Mekky velmi důležitá. "Podařilo se mi házet kameny na posvátnou zeď brzy ráno, když zde ještě nebyl takový nával," řekl AFP jeden z poutníků Abdullah Noor. "Mísil se ve mně pocit štěstí a smutku. Mám radost, že jsem se dostal na to toto svaté místo, snil jsem o tom mnoho let. Ale jsem smutný, že jsem se nemohl vzít celou rodinu," vysvětlil.

Pouť do Mekky je velmi náročná a mnoho muslimů si ji nemůže dovolit i z finančního hlediska. Chudí poutníci spí často v ulicích a mají s sebou i děti a další příbuzné. "Závidím jim," řekl poutník Ahmed Fahmy. "Tito lidé následují kroky Mohammeda. Mohli by sem dojet, ale jejich vyčerpání přináší hlubší spojení s Alláhem."

Související obsah

Rituál kamenování Satana je složitý i na organizaci. Na obřad dohlíží 168 tisíc policistů a regulují počet poutníků, kteří přichází ve skupinách ke zdi. Mluvčí ministerstva vnitra uvedl, že k žádnému incidentu zatím nedošlo, informoval server Al Arabia.

tn.cz / anš
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz