Zpravodajství

VIDEO: New York se ponořil do tmy! Město zasáhla superbouře Sandy

VIDEO: New York se ponořil do tmy! Město zasáhla superbouře Sandy
Zdroj: isifa.com

New York zasáhla ničivá superbouře Sandy. Nejdříve udeřila na New Jersey a pak zasáhla New York. Na pobřeží se tvoří několikametrové vlny, které zaplavují ulice. Pod vodou se ocitla i část Mannhattanu. Nejméně dvanáct lidí zemřelo.

Sandy v noci překlasifikovali meteorologové z hurikánu prvního stupně na superbouři. Naplno zasáhla New York a míří na Atlantic City.

New York opustilo až 400 tisíc lidí

New York není jediným městem, které vyhlásilo stav pohotovosti. Přípravná opatření rozhodně nejsou zbytečná. "Je to silná a nebezpečná bouřka," varoval starosta New Yorku Michael Bloomberg pro BBC. New Yorku hrozí, že ho smete čtyřmetrová stěna vody.
 

Téměř 400 tisíc lidí už bylo evakuováno a newyorský starosta zdůraznil, že by nikdo opatření neměl brát na lehkou váhu. "Kdo odmítne evakuaci, neohrožuje jenom život svůj, ale také životy záchranářů," prohlásil Bloomberg.
 

V New Yorku, Philadelphii, Washingtonu, Bostonu a Baltimore nejezdí veřejná doprava, školy jsou zavřené. Hrozí velké nebezpečí, že hurikán mimo jiné na celé dny vyřadí z provozu elektřinu. Poprvé od teroristických útoků z 11. září 2001 byla uzavřena také burza.
 

Zdroj: isifa.com

 

V 18 hodin promluvil k národu také prezident Obama. Hlavním poselstvím jeho projevu bylo vyzvat lidi, aby spolupracovali s bezpečnostními složkami. Obama také Američany ujistil, že vláda nebezpečí nepodcenila a že pro oblasti, které hurikán zasáhne, je připravena pomoc. Obama povede z Washingtonu zasedání krizového štábu. 
 

Hurikán Sandy se řítí na Spojené státy:
 


 

Vítr o rychlosti 120 km v hodině budou doprovázet silné povodně ve střední oblasti Atlantiku, kde se nachází i New York. Guvernér Chris Christie z New Jersey naléhal na lidi, aby si nakoupili dostatek potravin pro případ, že by zůstali doma uvězněni na několik dní.
 

Podívejte se, na reportáž o hurikánu Sandy z Televizních novin:

"Musíme být připraveni na nejhorší. Můžu být cynický a zlehčovat to, ale až ta bouřka přijde, a jestli bude silná, tak jak se předpovídá, budete si přát, abyste mě poslechli. neblázněte a honem pryč," varoval lidi Christie. Bouře už komplikuje leteckou dopravu. Tisícovky letů z newyorských letišť byly zrušeny.

Související obsah

Prezidentští kandidáti Barack Obama a Mitt Romney kvůli hurikánu změnili své kampaně. Obama diskutoval bezpečností přípravy s krizovými veliteli. Romney zrušil svoje pondělní vystoupení ve Virginii a místo toho pojede do Ohia. Politici se také obávají, že eventuální výpadky proudu by překazily předčasné hlasování.

Sandy ukázala, co dokáže, už minulý týden, když v Karibiku zabila 60 lidí – 44 na Haiti a 11 na Kubě.
 

hel, tn.cz / anš
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz