Zpravodajství

Kalousek připravuje další škrty. Pohorší si učitelé, lékaři i policisté

Kalousek připravuje další škrty. Pohorší si učitelé, lékaři i policisté
Zdroj: Mediafax

Odpoledne se mimořádně sejde vláda, aby projednala nový rozpočet. A nečeká nás nic dobrého. Ministr Kalousek navrhuje škrtat dalších zhruba 40 miliard.

Podle dříve zveřejněných informací si v upraveném návrhu rozpočtu pohorší například věda a doprava, s tím však zásadně nesouhlasí Svaz průmyslu a dopravy ČR nebo Asociace malých a středních podnikatelů. Jejich zástupci tvrdí, že snižování výdajů v těchto oblastech by mohlo mít až devastující účinky na tuzemský průmysl, na kterém stojí z větší části celé české hospodářství.
 

Úpravy se mohou rovněž dotknout rezortů školství, vnitra, obrany nebo například zdravotnictví, kde platy neporostou v následujících letech tak rychle, jak se původně předpokládalo.
 

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) si v minulých týdnech u Poslanecké sněmovny vyžádal vrácení státního rozpočtu pro příští rok, k čemuž ho vedly vnitrostranické problémy ODS spojené s návrhem daňového balíčku.
 

Související obsah


Některým rebelujícím členům občanských demokratů se totiž nelíbí například myšlenka na zvyšování DPH o jeden procentní bod nebo návrhy na zavedení takzvané milionářské daně.
 

Šéf rezortu financí se však nechal již dříve slyšet, že ke zvýšení schodku státního rozpočtu nad tři procenta hrubého domácího produktu ČR ho nedonutí žádná síla na světě. Vzhledem k tomu, že nyní nemůže počítat s vyššími daňovými příjmy, jsou na řadě škrty. "Českým občanům jednoduše neumím poskytnout švédské služby za rumunské daně, to není možné," vysvětlil Kalousek.
 

vrl, tn.cz / Mediafax
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz