Zpravodajství

Vláda přerušila jednání o rozpočtu. O škrtech rozhodne ve středu

Vláda přerušila jednání o rozpočtu. O škrtech rozhodne ve středu
Zdroj: Mediafax

Mimořádné zasedání vlády bylo do středy přerušeno. Ministři se dohadují o škrtech v jednotlivých rozpočtech.

Ministři kabinetu Petra Nečase (ODS) se v pondělí na mimořádném zasedání vlády dohodli, že do středy přeruší jednání o návrhu státního rozpočtu pro rok 2013, potvrdil agentuře Mediafax zdroj obeznámený s jednáním. Rezort financí chystá snížit celkové příjmy i výdaje o zhruba 40 miliard korun.

"Dnes jsme ani nepočítali s tím, že bychom rozpočet schválili, sešli jsme se pouze k informativní schůzce, kde jsme projednali jednotlivé návrhy ministerstva financí tak, aby se k nim mohli vyjádřit jednotliví ministři," uvedl po jednání vlády premiér Petr Nečas.

Podle ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) by měl schodek rozpočtu v objemu 100 miliard korun zůstat beze změny. "Nový rozpočet přesto nedosáhne kvalit původního návrhu, který jsme byli nuceni stáhnout," doplnil.

"Nová verze státního rozpočtu redukuje výdaje v oblastech, které jsou z hlediska zajištění chodu hospodářství a jeho budoucího růstu klíčové. Úspory se musí hledat ve státní správě," řekl prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák. Podle jeho názoru je nepřijatelné, aby selhání komunikace mezi parlamentními stranami vedlo ke krokům, které negativně ovlivňují růst ekonomiky. Hanáka také rozčílilo, že se o škrtech nedozvěděl od ministerstva, ale z médií.

Související obsah

Ministr Kalousek si v minulých týdnech u Poslanecké sněmovny vyžádal vrácení státního rozpočtu pro příští rok, k čemuž ho vedly vnitrostranické problémy ODS spojené s návrhem daňového balíčku. Některým rebelujícím členům občanských demokratů se totiž nelíbí například myšlenka na zvyšování DPH o jeden procentní bod nebo návrhy na zavedení takzvané milionářské daně.

Šéf rezortu financí se zároveň opět nechal slyšet, že ke zvýšení schodku státního rozpočtu nad tři procenta hrubého domácího produktu ČR ho nedonutí žádná síla na světě. Vzhledem k tomu, že nyní nemůže počítat s vyššími daňovými příjmy, přišly na řadu škrty. "Českým občanům jednoduše neumím poskytnout švédské služby za rumunské daně, to není možné," nechal se již dříve slyšet Kalousek. Vláda musí předělaný rozpočet vrátit poslancům do 23. listopadu.

V roce 2014 chce šéf rezortu financí prosazovat zodpovědnou rozpočtovou politikou ještě razantněji - schodek rozpočtu by měl klesnout na 2,5 procenta hrubého domácího produktu, o rok později dokonce na 1,6 procenta.

tn.cz / mediafax / muf
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz