Zpravodajství

Nabízeli levné jízdenky, hrozilo jim za to 5 milionů pokuty. Platit nemusí, rozhodl soud

Nabízeli levné jízdenky, hrozilo jim za to 5 milionů pokuty. Platit nemusí, rozhodl soud
Student agency Zdroj: Mediafax

Od ledna poslanci schválili vyšší daně, podraží tak potraviny, energie i léky. Aby toho nebylo málo, když někdo nabízí něco příliš levně, hrozí mu mastná pokuta. 5 milionů měla zaplatit Student agency za to, že nabízela jízdenky příliš levně.

Brněnský krajský soud v pátek rozhodl o žalobě firmy Student Agency proti rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Ten jí chtěl udělit pokutu za to, že jezdila na trase Praha – Brno příliš levně.
 

Student Agency podala žalobu proti pokutě 5 milionu a 154 tisíc korun, kterou dostala od ÚOHS za zneužití dominantního postavení na autobusové lince Praha - Brno a zpět. Antiomonopolní úřad přitom původně Student Agency uložil sankci 6,185 milionu korun, poté ji ale snížil zhruba o milion koru. Agentuře Mediafax to řekla mluvčí krajského soudu Miroslava Sedláčková. Student agency si ale své postupy před soudem dokázala obhájit a žádnou pokutu platit nemusí.
 

Podle ÚOHS firma zneužívala od začátku prosince 2007 do začátku března 2008 svého dominantního postavení. Snížila ceny kreditových jízdenek za jednosměrnou přepravu na 50, později 95 korun.
 

Podle ÚOHS bylo cílem tohoto jednání vyloučit z trhu konkurenční dopravní společnost Asiana. Ta konkurenční tlak Student Agency nevydržela a na konci roku 2009 přestala jezdit na trase Karlovy Vary - Praha - Jihlava - Brno. Společnost se v současnosti věnuje především prodeji letenek, hotelnictví, zprostředkování ubytování, víz a pojišťovnictví.
 

Související obsah

"Hájíme práva zákazníků na nízké ceny plynoucí z konkurenčního boje. S rozhodnutím ÚOHS, kterým byla Student Agency udělena pokuta za to, že jezdila na trase Praha – Brno příliš levně, nesouhlasíme," uvedl mluvčí Student Agency Aleš Ondrůj.
 

"Nikdy se nevzdáme našeho práva bojovat o zákazníka kvalitní službou a nízkými cenami. Žádný úřad, ani ten, který má v popisu práce přesný opak, nemůže narušovat soutěž konkurentů tím, že vydá úřední rozhodnutí, kterým poškodí zákazníka," řekl Radim Jančura, zakladatel a majitel Student Agency.
 

Student Agency se u krajského soudu v Brně odvolala na čtyři základní body, v nichž napadla rozhodnutí ÚOHS. U soudu v pátek dopoledne uspěla.

kisa, Mediafax
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz