Zpravodajství

Ústavní soud dal Pezoldové novou šanci získat majetek Schwarzenbergů

Ústavní soud dal Pezoldové novou šanci získat majetek Schwarzenbergů
Alžběta Pezoldová Zdroj: Mediafax

Ústavní soud ve středu vyhověl stížnosti Alžběty Pezoldové (65), která tvrdí, že ji Česká republika neoprávněně vyřadila z dědického řízení ohledně majetku šlechtické rodiny Schwarzenbergů.

Ústavní soud ve středu zrušil rozsudky českých soudů, které Alžbětu Pezoldovou vyřadily z dědického řízení.

Soud ve zdůvodnění konstatoval, že česká justice porušila základní právo Pezoldové na spravedlivý proces a vyčetl českým soudům formalismus.

Pezoldová je adoptivní vnučkou po hlubockém knížeti Adolfu Schwarzenbergovi - a to jako dcera Heinricha Schwarzenberga, který byl Adolfem adoptován. Ve sporu přitom nejde o málo. Šlechtična žijící střídavě ve Vídní a jihoafrickém Johannesburgu se v České republice hlásí například o dědický nárok na zámky v Hluboké, Českém Krumlově, Třeboni nebo Jindřichově Hradci.
 

Související obsah

Okresní soud v Českých Budějovicích ale určil, že "jediným účastníkem dědického řízení, se kterým bude nadále jednat, je však její nevlastní bratr Karel Schwarzenberg". České soudy tak reflektovaly předcházející verdikt rakouského soudu v Murau, který před časem ve složitých sporech o rodové dědictví určil univerzálním dědicem Karla Schwarzenberga.

tn.cz / mediafax / muf
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Zatčený katalánský expremiér Puigdemont opustil vězení

Italská policie v pátek zatkla na Sardinii bývalého šéfa katalánské vlády Carlese Puigdemonta. Po několikahodinovém zadržení byl však propuštěn. Puidgemont ve čtvrtek cestoval z Bruselu do Alghera kvůli návštěvě kulturní události a na setkání s regionálním lídrem a ombudsmanem Sardinie. Když dorazil na letiště ve městě Alghero, zastavila ho pohraniční policie, píše agentura AP. Italský soud bude nyní rozhodovat, zda jej vydá do Španělska. Tam čelí obvinění za pobuřování a za zorganizování nezákonného referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017.

Píše se na Deník.cz