Zpravodajství

Malý zázrak: Rybáři vylovili ZLATOU štiku

Taky jste si přáli někdy ulovit zlatou rybku, aby vám splnila tři přání? Rybářům na severu Moravy se to podařilo, když vytáhli zlatou štiku. Jen s těmi přáními je to horší…

Rybáři si úlovek nenechali jenom pro sebe a zlatou štiku vystavili v pražském Paláci Kinských. Ještě několik hodin předtím ale byla zlatá štika v nádrži ostravského gymnázia.

Na převoz do Prahy se pečlivě chystala. Trasa z Ostravy do Prahy dlouhá přesně 383 kilometrů trvala autem necelé čtyři hodiny. Aby ji ryba zvládla bez úhony, dostala i pořádnou zásobu kyslíku.

Když štiku vylovili rybáři na podzim z rybníka Nová louka na Severní Moravě, hned volali autorovi pražské výstavy, Jiřímu Rachvalíkovi, jestli by ji nechtěl. "Poprvé, když jsem to uslyšel, tak jsem si myslel, že u toho výlovu moc pili. Potom, když už jsem ji viděl opravdu, když jsem přijel, tak jsem tomu uvěřil a řekl jsem si - tak fakt existuje," popsal první dojmy Rachvalík.

Související obsah

To, že zlatá štika přežila ve volné přírodě, je malý zázrak. Právě její barva je totiž velmi nápadná pro ostatní predátory. "Pak samozřejmě má ztížený i ten lov vlastní, protože je líp vidět i pro tu kořist, kterou chce lovit," vysvětlil ichtyolog Lukáš Kalous.

Napřesrok by se měla zlatá štika třít a teoreticky by mohlo být v českých vodách rybek, které plní přání, konečně trochu víc.
 

tn.cz / TV Nova / anš
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz