Zpravodajství

Nečas si postěžoval na Zemanovu brutalitu, ale svrhávání vlády nebude

Pracovní a korektní rozhovor, tak popsal své setkání s nově zvoleným prezidentem Milošem Zemanem premiér Petr Nečas (ODS), když po dvou hodinách opouštěl Zemanovu kancelář v Loretánské ulici. A dodal, že na Úřadu vlády budou muset vyřešit otázku kouření, když tam Zeman plánuje docházet na jednání.

Zemanovy řeči o pádu vlády a předčasných volbách Nečas odvrhl prohlášením, že je potřeba odlišovat prohlášení učiněná v rámci dobíhající předvolební kampaně, byť provedené po volbách, od reálných kroků, které může vykonat vysoký ústavní činitel.

Související obsah

"Probrali jsme klíčové věci, předčasné volby nejsou v zájmu ani premiéra, byť to je poněkud střet zájmů, ale jsem přesvědčen, že to není ani v zájmu nově zvoleného prezidenta," ujistil Nečas, že prognózy na brzký pád jeho kabinetu se nenaplní.

Premiér s prezidentem se hodlají scházet i nadále, Nečas počítá s tím, že Zeman po inauguraci 8. března dorazí na jednání vlády. "Musím vycházet z toto, že proti mě pan zvolený prezident Zeman používá brutální metody, například kouří, budeme muset najít způsob, jak i tohle vyřešit," zavtipkoval Nečas.

Související obsah

Odmítl, že by za Klausovy éry byla nejednotná zahraniční politika a že by tak nástup Zemana měl znamenat zlepšení. "Nějaká dvojkolejnost nebyla znakem české zahraniční politiky v minulosti, v současnosti a nebude ani v budoucnosti," prohlásil. To ovšem není tak docela pravda; zatímco vláda je proevropsky zaměřená, Václav Klaus je nepokrytý odpůrce evropské integrace. Naopak Zeman chce nechat na Hradě zavlát unijní vlajku, takže ke sladění hlasů směrem k zahraničí přece jen dojde.

Premiér se odmítl mísit mezi Miloše Zemana a vicepremiérku Karolínu Peake, předsedkyni strany LIDEM. Zeman se s ní odmítá sejít, protože strana nevzešla z řádných voleb a vznikla z odpadlíků z Věcí veřejných. Podle Nečase si to musejí vyřídit spolu.

Související obsah

Zemanovy dveře se budou otevírat i v následujících dnech, ve středu za novým prezidentem zajde šéf ČSSD Bohuslav Sobotka, ve čtvrtek lídr komunistů Vojtěch Filip, na pátek je v plánu setkání s rivalem z prezidentské volby, ministrem zahraničí a předsedou TOP 09 Karlem Schwarzenbergem.

Pozvání dostala i Kateřina Klasnová, předsedkyně poslaneckého klubu Věcí veřejných. Podle Vratislava Mynáře, předsedy Zemanovců, pozvali úmyslně ji, aby dokázali Karolíně Peake, že se "baví i s holkama". Peake totiž prohlásila, že ji nikdo nezve, protože kluci se chtějí bavit mezi sebou.
 

Kateřina Surmanová, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Bitcoin zažil strmý pád, cena měny klesla o 70 tisíc korun

Cena digitální měny bitcoin zažila v pátek strmý pád. Může za to krok čínské národní banky, která oznámila, že platby ve virtuálních měnách jsou nezákonné. Hodnota bitcoinu klesla o zhruba 70 tisíc korun na 901 478 korun za kus.

Píše se na Deník.cz