V Rezidenci primátora dnes přivítal Bohuslav Svoboda spolu s radní Aleksandrou Udženija a starostkou Prahy 6 Marií Kousalíkovou první Pražánky letošního roku.
Na Nový rok přišlo na svět 20 dětí, jejichž matky mají trvalé bydliště na území hlavního města. Obdržely pamětní list, finanční částku a drobné dary.
"Letos se na Nový rok narodilo dvacet dětí, osm děvčátek a dvanáct chlapců. Prvním pražským miminkem se stala holčička Zoé L., která se narodila 43 minut po půlnoci. Jako porodník jsem samozřejmě rád, že děti jsou zdravé a věřím, že svým rodičům budou dělat samou radost nejen teď, ale i v budoucnu,“ řekl primátor Bohuslav Svoboda.
"Sama jsem maminkou dvou dcer a vím, jak je rodičovství zodpovědné, ale i krásné. Přeji všem malým Pražánkům do života mnoho zdraví, štěstí a milující rodinu,“ připojila radní Aleksandra Udženija.
"Narození dítěte je pokaždé mimořádnou událostí. O to víc mě těší, že vůbec první Pražanka letošního roku – Zoé L., je z naší městské části. A není sama, celkem máme novoroční Pražánky ze šestky hned tři – dvě děvčátka a jednoho chlapečka,“ řekla starostka Prahy 6 Marie Kousalíková.
Tradice obdarování novoročních miminek vznikla pravděpodobně v 60. letech minulého století za primátora Ludvíka Černého.
Do roku 2000 se jednalo o dar pouze prvnímu pražskému občánkovi narozenému 1. ledna daného roku na území hlavního města. Od roku 2001 dostávají finanční dar všechny děti, které se narodí 1. ledna v pražských porodnicích matkám s trvalým bydlištěm na území hlavního města. V letech 2000 – 2005 byl finanční dar ve výši 10 tisíc korun, od roku 2005 byl zvýšen na 15 tisíc na dítě.
Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz