APLIKACE TN.CZ
Zpravodajství

Pražský primátor Svoboda přivítal první "děti Prahy" roku 2013

V Rezidenci primátora dnes přivítal Bohuslav Svoboda spolu s radní Aleksandrou Udženija a starostkou Prahy 6 Marií Kousalíkovou první Pražánky letošního roku.

Na Nový rok přišlo na svět 20 dětí, jejichž matky mají trvalé bydliště na území hlavního města. Obdržely pamětní list, finanční částku a drobné dary.


"Letos se na Nový rok narodilo dvacet dětí, osm děvčátek a dvanáct chlapců. Prvním pražským miminkem se stala holčička Zoé L., která se narodila 43 minut po půlnoci. Jako porodník jsem samozřejmě rád, že děti jsou zdravé a věřím, že svým rodičům budou dělat samou radost nejen teď, ale i v budoucnu,“ řekl primátor Bohuslav Svoboda.


"Sama jsem maminkou dvou dcer a vím, jak je rodičovství zodpovědné, ale i krásné. Přeji všem malým Pražánkům do života mnoho zdraví, štěstí a milující rodinu,“ připojila radní Aleksandra Udženija.


"Narození dítěte je pokaždé mimořádnou událostí. O to víc mě těší, že vůbec první Pražanka letošního roku – Zoé L., je z naší městské části. A není sama, celkem máme novoroční Pražánky ze šestky hned tři – dvě děvčátka a jednoho chlapečka,“ řekla starostka Prahy 6 Marie Kousalíková.


Tradice obdarování novoročních miminek vznikla pravděpodobně v 60. letech minulého století za primátora Ludvíka Černého.


Do roku 2000 se jednalo o dar pouze prvnímu pražskému občánkovi narozenému 1. ledna daného roku na území hlavního města. Od roku 2001 dostávají finanční dar všechny děti, které se narodí 1. ledna v pražských porodnicích matkám s trvalým bydlištěm na území hlavního města. V letech 2000 – 2005 byl finanční dar ve výši 10 tisíc korun, od roku 2005 byl zvýšen na 15 tisíc na dítě.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz