Po zoufalých a naštvaných maminkách, které nedostaly včas dávky na své děti, se na televizi Nova začínají obracet také lidé na nemocenské.
Jan Roubíček z Liberce je už je půl roku nemocný a dávky mu podle něj chodí velmi nepravidelně. Přestože roky platí státu zdravotní pojištění, ten mu to teď rozhodně neoplácí.
"Nepřišla mi nemocenská, zpětně až po měsíci a nelíbí se mi to, protože se mi to stalo už víckrát. Dokonce až zpětně mi to přišlo až za dva měsíce," tvrdí Jan Roubíček a říká, že kdyby neměl přítelkyni, tak že nemá co jíst.
"Kdyby člověk byl sám, tak nevím, jak by vůbec mohl žít v dnešní době. Kdybych neměl partnerku, tak by to bylo velice špatné a nevím, jak bych to řešil," říká se smutkem v hlase.
Přitom jeho partnerka se má také co ohánět, je invalidní a její důchod sotva vystačí na nejzákladnější potřeby.
"V lednu máte zaplatit všechny doplatky za elektřinu a za všechno, i to musíte zaplatit, tak je to krutý. Jsme se vydali do úplně poslední koruny. Člověk pak už pak neví, jak má vařit a z čeho," říka Roubíčkova partnerka.
Jejich příběh není ojedinělý. "18.1. jsem porodila a začátkem února mi přišla nemocenská za prvních sedmnáct dní za leden. Za druhou půlku ledna mi ale navazující mateřská nepřišla," říká naštvaná Petra Plochá Straková.
Nemocenskou i mateřskou vyplácí Česká správa sociálního zabezpeční, která spadá pod Ministerstvo práce a sociálních věcí Ludmily Müllerové. Ta se tváří, že podle zákona je všechno v naprostém pořádku.
Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz