Zpravodajství

Astronomové poprvé změřili, jak rychle se točí černá díra!

Astronomové poprvé změřili, jak rychle se točí černá díra!
Zdroj: NASA

Vědci z NASA a Evropské vesmírné agentury poprvé změřili rychlost, kterou se otáčí černá díra. Dosahuje téměř rychlosti světla!

Vědci přepokládali, že se díra otáčí velmi rychle. To, že ale dosahuje téměř 84 procent rychlosti světla je stejně překvapilo. "Poprvé můžeme s jistotou prohlásit, že černé díry opravdu rotují," dodala ředitelka institutu v kalifornské Pasadaně, Fiona Harrisonová. Měření provedl röntgenový teleskop NuStar, který astronomové vypustili do vesmíru minulý rok.

Časopis Nature, který studii zveřejnil, upozornil, že výsledky jsou přelomové i proto, že pomohou odhalit, jak se chovají černé díry. Vědci doufají, že se podaří potvrdit Einsteinovu teorii relativity. Podle té gravitace může ohnout časoprostor, hmotu a světlo, které jí prochází, informovaly Novinky.cz.

Související obsah

Vědci zároveň změřili její hmotu. Černá díra je dvoumilionkrát objemnější než Slunce. Nachází se v galaxii NGC 1365, která je od Země vzdálená 56 milionů světelných let. Samotná galaxie pak měří neuvěřitelných 200 000 světelných let. Vědci předpokládají, že se černé díry nachází v každé galaxii a dosahují hmotnosti miliónů až miliard Sluncí.

ČTĚTE TAKÉ:

Možná žijeme v černé díře
Objevena nejvzdálenější černá díra. Je na druhém konci vesmíru
Hvězdu roztrhala černá díra. Lidé zaznamenali největší výbuch všech dob
Blízká černá díra by Sluneční soustavu spolkla jako malinu

tn.cz / anš
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz