Zpravodajství

Přežijte den se 100 Kč: K obědu si dejte vajíčkové fefé

Přežijte den se 100 Kč: K obědu si dejte vajíčkové fefé
Zdroj: Martin Mithofer

Dá se přežít se 100 Kč na den? Redakce TN.cz vám připravila seriál o levném jídle na celý den. Jako horní hranici jsme určili stokorunu.

Nejdůležitějším pravidlem, které je potřeba dodržet, je neplatit za služby, ale platit za zboží. To znamená, čím více si toho vyrobíte sami, tím lépe.
 

Druhým pravidlem je, že vydatné by měly být hlavně snídaně a obědy. K večeři už pak stačí jen polévka. Samozřejmě ale musíte zohlednit, jakou jste za den vydali fyzickou námahu.

Související obsah


Předpokládáme, že ne všechno je potřeba kupovat nově. Například koření, olej nebo máslo má doma víceméně každý.
 

SNÍDANĚ
 

Dnešní snídani začneme výbornou krupicovou kaší. Potřebujete krupici, cukr, půl litru mléka. Mléko přivedeme do varu, osladíme 2 lžícemi cukru, osolíme a za stálého míchání vsypeme krupici. Přibližně 7 minut povaříme. Nandáme na talíř, posypeme kakaem, cukrem a omastíme rozpuštěným máslem.
 

125g krupicové kaše – 19 Kč
0,5l mléka – 7 Kč
---------------------
Celkem – 26 Kč
 

Zdroj: Martin Mithofer

 

OBĚD
 

K obědu si uvaříme vaječné fefé s uzeným masem. Co potřebujeme: jednu lžičku slunečnicového oleje, půl cibule, osmina papriky, jedna feferonka, asi 100g uzené plece, tři vajíčka a trošku pepře. Jako přílohu dva krajíce chleba.
 

Na pánev nalijeme lžičku oleje, přidáme cibuli, papriku, feferonku, uzené maso, pepř a restujeme asi 3 minuty. Teplota po celou dobu 120°C. Když se uzené maso začne na ostrých hranách zakulacovat, nalijeme vejce a mícháme do požadované tuhosti. Tento pokrm servírujeme s chlebem.
 

Půl cibule – 3 Kč
Osminu papriky – 3 Kč
Feferonka – 3 Kč
Uzená plec (100g) – 10 Kč
3 vajíčka – 15 Kč
2 krajíce chleba - 4 Kč
---------------------------
Celkem – 38 Kč
 


 

VEČEŘE
 

Večer nás čeká cibulačka. Tato polévka se kupodivu servíruje i v těch nejdražších a nejluxusnějších restauracích, přitom výrobu by zvládlo i nejedno šikovné dítě. K přípravě potřebujeme 3 velké cibule, dvě lžíce sádla, 3 lžíce hladké mouky, asi 1,5 litru vývaru, litr vody, půl lžičky soli, čtvrt lžičky mletého pepře, sušenou zeleninu a pažitku nebo petrželku na ozdobení.
 

Cibuli nakrájíme na plátky a orestujeme na sádle do růžova. Dáváme pozor, aby se nepálila, proto volíme nižší teplotu – kolem 120° C. Potom do cibule vmícháme mouku, a když je dobře vmíchána, zalijeme vývarem a vodou. Přidáme sůl, pepř, sušenou zeleninu a přivedeme k varu. Po zhruba 20 minutách je hotovo, stačí dochutit a dosolit dle vašich chuťových buněk.
 

3 velké cibule – 9 Kč
Bujón – 11 Kč
Sušená zelenina 50g – 16 Kč
-----------------------------------
Celkem – 36 Kč
 

Zdroj: Martin Mithofer

 

Ceny jsou vždy uvedené v poměru na potřebné množství.

Info

Šetřete RODINNÝ ROZPOČET. Víte, o kolik méně můžete platit za energie, pojisteni nebo hypotéku?

Kolik mohu ušetřit

ČTĚTE TAKÉ:

Finanční rádce TN.cz vám pomůže efektivně snížit životní náklady.


 

fim, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz